Strona główna

Ogłoszenia
Wydarzenia
Wycieczki

Konkursy

Prace uczniów
Samorząd Uczniowski
RodzicE
Kadra
Dokumenty szkoły
SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW
SZKOŁA
W MEDIACH
PEDAGOG SZKOLNY
ŚWETLICA SZKOLNA
ŚWIETLICA SOCJOTERAPEUTYCZNA
BIBLIOTEKA
Zajęcia pozalekcyjne
Historia szkoły
Osiągnięcia
BEZPIECZNY INTERNET
Przed sprawdzianem w kl. VI
UBEZPIECZENIE DZIECI
REKRUTACJA 
EKOLOGIA
SPORT

UCZNIOWIE
O SZKOLE

AUTORZY STRONY


Gif
Napisz do nas
© psplubichowo

WYCIECZKI

W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 

SZKOLNA WYCIECZKA KLAS IV

18 czerwca 2014 r. o godz. 8.00 grupa sześćdziesięciu uczniów z klas IV wraz ze swoimi wychowawczyniami oraz mamą jednego z uczniów wyruszyła w podróż do Gdyni. Główną atrakcją  tej wycieczki był trzygodzinny pobyt w Centrum Nauki Experyment. Interaktywna wystawa, w której mogli uczestniczyć, pozwala na efektywne przyswajanie wiedzy, pomaga zrozumieć otaczające procesy i pobudza ciekawość świata. Chłopcom najbardziej spodobała się  wystawa Hydroświat. Mogli wcielić się w role inżynierów wodnych, konstruować tamy, wprawiać w ruch skomplikowane mechanizmy, tworzyć wiry wodne i podwodne fale. Dziewczynki natomiast zainteresowały się drzewem życia. Na własnej skórze poczuły  trzęsienie ziemi, przekonały się jak widzą zwierzęta i usłyszały odgłosy różnych ptaków.                                                          

Następnym etapem podróży był spacer po mieście i zwiedzanie polskiego statku, obecnie muzeum, „Daru Pomorza". Uczniowie mieli także okazję zobaczyć  Dar Młodzieży, który na krótko zawitał do  gdyńskiego portu i stał tam w pełnej gali. Statek wraz z umundurowanymi marynarzami na pokładzie zrobił na wszystkich ogromne wrażenie, toteż upamiętniono go  na grupowym zdjęciu. W późnych godzinach popołudniowych ostatnia w tym roku szkolnym wycieczka zakończyła się. Wszyscy z mnóstwem pamiątek, szczęśliwie wrócili do domów.

B. Ambroziak


 

Szlakiem zamków gotyckich – wycieczka klas Vb i Vc

 

W piątek 13 czerwca nad naszą szkołą zgromadziły się ciemne chmury i letnie słońce nie miało siły przebicia, jednakże zasnute, ciemne niebo i popadujące krople deszczu nie miały żadnego wpływu na nastroje uczniów z klasy Vb i Vc, którzy dźwigając ciężkie plecaki, cierpliwie wypatrywali swojego autokaru. Radosne uśmiechy dopisywały także rodzicom, żegnającym swoje skarby, wyjeżdżające na dwudniową wycieczkę, której trasa wiodła przez Warmię i Mazury - szlakiem zamków gotyckich.

Pierwszym miejscem, do którego wiodła wycieczkowa trasa był zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku. Zajechaliśmy tam w samo południe, aby w towarzystwie dwóch przewodników przenieść się w czasy Ignacego Krasickiego i Mikołaja Kopernika. Poznaliśmy nie tylko historię tegoż miejsca, ale i mieliśmy wyjątkową okazję poczuć się jak dworzanie, przywdziewając różnorakie stroje. Z pewnością wyjątkowo poczuł się Pan Paweł Jagodziński, który na kilka minut stał się biskupem Warmii i Mazur. Jednakże, wszystko co miłe się szybko kończy i trzeba było nam ruszyć w dalszą drogę  – do Wilczego Szańca, którego zwiedzanie rozpoczęliśmy pod opieką Pana Sławomira Adamkiewicza o godzinie 16.00. Kwatera główna Adolfa Hitlera wzbudziła szczególne zainteresowanie naszych chłopców, dlatego też za wzorowe zachowanie i odwagę zostaliśmy wynagrodzeni możliwością wejścia do niektórych bunkrów, w których wciąż jeszcze wiało grozą, mimo upływu lat.  Z Wilczego Szańca udaliśmy się do internatu Powiatowego Centrum Edukacyjnego, by zakwaterować się, odświeżyć i udać na kolację. O godzinie 20.00 byliśmy już w centrum Kętrzyna, w pizzerii Margarita, gdzie serwowano nam kolację. Po obfitym posiłku poszliśmy jeszcze na spacer, aby choć z zewnątrz zobaczyć gotycki zamek w Kętrzynie i XIV w. bazylikę mniejszą p.w. Św. Jerzego.   Po powrocie z kolacji i spaceru był już tylko czas na toaletę wieczorną i błogi sen, aby rano w pełni sił, udać się w dalszą trasę. Jak się okazało nasi uczniowie znają doskonale stare porzekadło „kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje” i już o 5.00 rano biegali podekscytowani po internacie, wymieniając się wrażeniami z wycieczki. Śniadanie, po uprzednim zapakowaniu bagaży do naszego autokaru, zjedliśmy o godz. 8.30 i udaliśmy się, do oddalonej o 15 km od Kętrzyna,  Św. Lipki. Z racji tego, iż nasz koncert organowy miał odbyć się o godz. 10.30 pobyt w Św. Lipce rozpoczęliśmy od zakupu pamiątek. Stoiska z kuszami, aniołkami, dzwoneczkami, bransoletkami okazały się dla naszych uczniów najbardziej atrakcyjne. Po obfitych zakupach udaliśmy się do sanktuarium na koncert organowy. W ciszy i skupieniu wysłuchaliśmy m.in. utworów Bacha i słynnego poloneza kompozycji Ogińskiego. Cała barokowa świątynia i wyjątkowe XVIII w. organy Mesengela zrobiły na uczniach ogromne wrażenie. Jednak, jak już pisałam wcześniej „wszystko co dobre się szybko kończy” trzeba było wyruszyć w dalszą trasę, do Biskupca.  W tym małym miasteczku zwiedzieliśmy XV w.  kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela i udaliśmy się do „Starej Kaflarni”, gdzie zjedliśmy pyszny obiad.  O godzinie 14.00 wsieliśmy do autokaru, aby udać się w drogę powrotną do Lubichowa. Zatrzymaliśmy się tylko raz, za Iławą, aby na krótkim postoju spożyć deser, który dzięki naszym troskliwym Mamom był przepyszny – rogaliki i ciasto marchewkowe rozeszło się w mgnieniu oka. Godzina 18.15, w dniu 14 czerwca to czas naszego rozstania i bezpiecznego powrotu do Lubichowa.

Dziękując opiekunom – Pani Marii Werra i Panu Pawłowi Jagodzińskiemu, dziękując Dyrekcji naszej szkoły i Rodzicom mam wielką nadzieję, że wycieczka „pozostanie w pamięci po wieki”, jak napisała jedna z uczennic klasy Vb.

Małgorzata Zaborowska

     
     
     

 


 

RODZINNA WYCIECZKA VA

 

4 czerwca klasa Va wraz z najbliższymi udała się do jednego z najstarszych miast Polski, do średniowiecznego  grodu nad Wisłą  -  Torunia. Już podczas podróży pilot wycieczki, p. Jolanta Szczurowska, umiejętnie rozwijała nasze zainteresowania poprzez opowiadanie licznych ciekawostek oraz legend związanych z Toruniem i jego osobliwościami.

Na dobry początek, postanowiliśmy zrelaksować się

i jeszcze bardziej zintegrować poprzez obejrzenie filmiku w wersji 5D.

Doza emocji i wrażeń dodała nam energii i jeszcze więcej ochoty

do dalszej  podróży.

W Toruniu czekał na nas przewodnik po mieście, p. Piotr Mokwiński, z którym od razu nawiązaliśmy wspaniały kontakt.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od kościoła pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła,

który stanowi unikalną architekturę gotycką.

Ze względu na swą wyjątkową konstrukcję uważany jest

 za najpiękniejszy gotycki budynek sakralny w Toruniu.

 

Dowiedzieliśmy się, że ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu

są pozostałościami po pierwszej i jednocześnie najstarszej

warowni krzyżackiej na terenie Ziemi Chełmińskiej.

Wybudowany w Toruniu zamek był bazą wypadową do podboju Prusów
i tworzenia na ich terenie potężnego
państwa zakonnego.

Popularnym miejscem odpoczynku torunian i turystów jest Bulwar nad Wisłą.

Jak widać, my także chętnie skorzystaliśmy z tego pięknego miejsca.

Dalsze zwiedzanie miasta.

Gotyckie budowle stojące przy wąskich uliczkach Starówki

z pięknym komentarzem przewodnika  zachwyciły nas.

Krzywa Wieża w Toruniu,
to
  średniowieczna baszta miejska,

która swą nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu
od pionu (
1,46 m).

W tym miejscu poznaliśmy także
legendę powstania nazwy TORUŃ.

Dom Mikołaja Kopernika mieści się pod adresem Kopernika 15/17.

Prawdopodobne miejsce narodzin astronoma Mikołaja Kopernika.

Pomnik Mikołaja Kopernika

 (2,6 m wysokości) to najbardziej znany
z toruńskich pomników

Monument przedstawia Mikołaja Kopernika ubranego
w togę profesorską,

który w swojej lewej ręce trzyma astrolabium,
a palcem prawej ręki wskazuje niebo,
co wiąże Kopernika z astronomią i badaniami nieba.

Kolejną atrakcją naszej wycieczki było Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium - Toruń".

Dowiedzieliśmy się, że ta placówka została otwarta
19 lutego 1994 r.

w 521. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

W planetarium, na sztucznym niebie,
czyli kopule o średnicy
15 metrów,

zobaczyliśmy m.in.: układ wszystkich gwiazd,
konfigurację planet na tle zodiaku, układ gwiazdozbiorów, fazy Księżyca... Niezwykłe wrażenie!

Żywe Muzeum Piernika

Pierniki to niewątpliwie słodka wizytówka Torunia.

To jedyne takie miejsce w Europie, gdzie można wziąć aktywny udział

w pokazie tradycyjnego wypieku pierników według receptur sprzed 500 lat.

W magiczny sposób przenieśliśmy się w czasie i przestrzeni

 do XVI wiecznej piernikarni. Pośród zapachów korzennych m.in.: kardamonu, imbiru i kory cynamonowej  kształtowaliśmy ciasto i umieszczaliśmy  je

w ozdobnych formach. Następnie ciasto trafiało do pieca,

a my słuchaliśmy toruńskich legend i opowieści czekając na gotowy wypiek,

który  zabraliśmy  ze sobą na pamiątkę.

 

Zmęczeni, ale szczęśliwi i zachwyceni Toruniem wróciliśmy do domu, gdzie na nasze opowieści czekali najbliżsi.

 

Janina Osowska


wycieczkA klas TRZECICH do Pelplina i Owidza.


Dnia 06.06. 2014 panie katechetki Joanna Kleina i Małgorzata Zaborowska wraz z wychowawcami zorganizowały wycieczkę dla klas IIIa i IIIb do Pelplina i Owidza.

Po przybyciu do Pelplina pierwsze kroki skierowaliśmy na górę Jana Pawła II na której przed 15-tu laty nasz papież odprawiał Mszę św. Potem udaliśmy się do katedry gdzie przygotowywaliśmy się do mszy św. słuchając świadka  Msza św. rozpoczęła się o godz. 10.00 pod przewodnictwem ks. biskupa Ryszarda Kasynę, która była poświęcona św. Janowi Pawłowi II w podziękowaniu za kanonizację.

Po Mszy św. udaliśmy się do Muzeum Diecezjalnego zatrzymując się przy domu biskupa. W ogrodzie niedaleko domu biskupa zwróciliśmy uwagę na figurę Gutenberga-wynalazcy

druku. W Muzeum podziwialiśmy pamiątki św. Jana Pawła II oraz między innymi dzieła z XIVw. Na szczególną uwagę zasługiwała Biblia Gutenberga i pierwszy komputer.

W drodze powrotnej zwiedzaliśmy Grodzisko w Owidzu, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądał średniowieczny gród i dużo się o nim dowiedzieć.

Zwiedzaliśmy też zbrojownię. Pan przewodnik opowiedział nam o zbrojach i narzędziach walk z tamtego okresu czasu. Pełni wrażeń,  napełnieni radością i optymizmem przy wspaniałej pogodzie, która towarzyszyła nam przez cały czas wróciliśmy do Lubichowa.

 

                                                                                      Joanna Kleina

 

 

 
 

 

WIZYTA W RADIU GŁOS

Realizując program ekologiczny uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie we współpracy z Fundacją Ekologiczną Arka, pisali – „Listy dla Ziemi”. Tegoroczny temat akcji brzmiał „Czyste powietrze – zdrowy człowiek”. Działanie to miało na celu uwrażliwienie uczniów i ich rodzin na skutki spalania śmieci.

W ramach przeprowadzonej akcji uczniowie zapoznali się także z tym, co wolno, a czego nie wolno palić w paleniskach domowych. „Listy dla Ziemi” pisali uczniowie chętni  od klas II do VI klas, wśród uczestników akcji temat wzbudził zainteresowanie.

Listy uczniowie przekazali swoim rodzicom i znajomym. W akcji chodziło o to, żeby zwrócić uwagę na to, jak każdy z nas może dbać o najbliższe otoczenie. Uczniowie w listach pisali o najprostszych sprawach - żeby częściej jeździć rowerem, segregować śmieci, a nie je palić oraz wyłączać z prądu urządzenia elektryczne. 

W związku z
  tym  uczniowie  naszej szkoły w składzie:

 

Maciej Mokwa  klasa IIa

Julia Birna IIIb

Wojtek Prekop    klasa IIb          

Dominika Sulewska   IIIb

Aleksandra Breszka IIIa

Patrycja Wysocka IVa

Karol Laskowski   IVb   

Dominika Roskwitalska IVb  

Matylda Kadow   IVc

Dawid Gawrzyjał  Va

Martyna Pawłowska  IVb

Patrycja Golimowska IVc

 

udali się pod opieka pani Iwony Lassoty i Małgorzaty Zaborowskiej w dniu 30maja 2014r do Pelplina do Radia „Głos”  w celu nagrania audycji radiowej pt. LISTY DLA ZIEMI.

 

Oto kilka zdjęć z tej wizyty:

Iwona Lassota 

   

 


WYCIECZKA KLAS IA, IB i IIA do GDYNI

29 maja 2014 r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili Trójmiasto. Celem wyprawy było odwiedzenie nadmorskiego, nowoczesnego miasta Gdyni. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od gdyńskiego Oceanarium. Oceanarium to fascynujące miejsce dla małych i dużych odkrywców. Tu uczniowie mogli zobaczyć wiele gatunków zwierząt i ryb w ich naturalnych środowiskach wodnych. Ciekawostką były ryby nie tylko  morskie, ale także te, które żyją w naszych jeziorach i rzekach(słodkowodne). Zobaczyliśmy żywą rafę koralową, która mieściła się w 3000 litrowym zbiorniku. W "sali morskiej" mogliśmy dotknąć i przekonać się czy ryba jest śliska, czy szorstka? Dzięki wizycie w Oceanarium uczniowie uzyskali informacje na temat flory i fauny Bałtyku, oraz ptaków polskiego wybrzeża. Poznali tajemniczy świat głębin morskich. Po wyjściu z Oceanarium przespacerowaliśmy się wzdłuż nabrzeża, gdzie mogliśmy podziwiać zacumowane statki "Dar Pomorza" i "Błyskawice". Po smacznym obiedzie ruszyliśmy w dalszą drogę. Za cel obraliśmy Park Oliwski. Park ten istnieje od 1760 r i okala Oliwski Pałac Opatów. Ze względu na roślinność dzieli się na dwie części : francuską i angielską. Francuska najstarsza charakteryzuje się prostymi kształtami alei i rabat. Druga część angielska zaskakuje pięknymi kolorowymi rabatami. Podczas spaceru rozpoznawaliśmy różne gatunki drzew i krzewów. Obserwowaliśmy pomniki przyrody. Eksperymentowaliśmy w "grocie szeptów". Zobaczyliśmy egzotyczne drzewa i krzewy rosnące w "Palmiarni". Na zakończenie tego dnia pełnego wrażeń przejechaliśmy się tramwajem z Oliwy do Gdańska Głównego. Tam czekał na nas nasz autokar i bus, które dowiozły  uczestników wyprawy do domu. Zmęczeni ale bardzo szczęśliwi zakończyliśmy ten dzień.

Dorota Augustjańska

 


WYCIECZKA NA HEL


27 maja klasy II b i II c pojechały na wycieczkę na Hel. Pierwszym etapem zwiedzania była latarnia morska. Wszyscy uczniowie pokonali liczne schody aby zobaczyć widok na pełne morze. Następnie przyszła pora na zwiedzenie fokarium. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali karmienie i tresurę fok. Po zakupie pamiątek i pysznym
  obiedzie przyszła kolej na spacer na „Cypel”. Po drodze dużym zainteresowaniem cieszyły się luki strzelnicze i inne pozostałości wojskowe. Na Cyplu trzeba było oczywiście zamoczyć nogi w Bałtyku. Nie obyło się bez niespodzianek w postaci porwanych przez fale skarpetek czy też wykąpania się w ubraniu. Wszyscy jednak wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni.

Aleksandra Kuśnierz 

   


Wspomnienia uczniów klas VI z wycieczki
 WSPOMNIENIE 
1
WSPOMNIENIE 
2
WSPOMNIENIE 
3
WSPOMNIENIE 
4
WSPOMNIENIE 
5

   


WYCIECZKA DO GOSPODARSTWA ROLNEGO

We wtorek, 13 maja uczniowie klasy II a odwiedzili gospodarstwo rolne należące do rodziców jednego z uczniów, Państwa Sylwii i Piotra Mokwów w Bietowie. Na miejscu powitali nas nie tylko gospodarze ale również zaprzyjaźniona z rodziną Pani Ewelina, która jest weterynarzem i opiekuje się zwierzętami hodowlanymi w tym gospodarstwie. Dzieci miały okazję poznać pracę rolnika jak i też weterynarza. Pani Ewelina w ciekawy sposób opowiadała dzieciom na czym polega jej praca oraz jak należy opiekować się zwierzętami. Mieliśmy także możliwość zwiedzania chlewni i innych budynków gospodarskich, oczywiście z zachowaniem standardów higienicznych obowiązujących podczas odwiedzin w takich miejscach (Pani weterynarz przygotowała dla wszystkich specjalne obuwie ochronne). Podczas rozmowy i zwiedzania dzieci zadawały mnóstwo różnych pytań dotyczących zwierząt, sprzętów rolniczych oraz upraw. Na zakończenie  uczniów czekały niespodzianki: gadżety od Pani Eweliny oraz słodki poczęstunek i wesoła zabawa w ogrodzie naszych przesympatycznych gospodarzy. Czas spędzony w tym gospodarstwie pozwolił nam się zrelaksować a jednocześnie utrwaliliśmy sobie wiadomości o pracy rolnika i weterynarza oraz o hodowli zwierząt, które przyswajali sobie wszyscy drugoklasiści na zajęciach lekcyjnych w kwietniu.

Serdeczne podziękowania kierujemy zarówno do Państwa Mokwów jak i do Pani Eweliny

Uczniowie klasy II a
 
wraz z wychowawczynią

Maria Łojewska

 

WYJAZD NA BASEN


Ruch w wodzie wspomaga rozwój fizyczny, a zajęcia na basenie przynoszą zwykle wiele radości. Dlatego
w czwartek, 8 maja 23 osobowa grupa z naszej szkoły spędziła popołudniowy czas wolny w AQUA CENTRUM w Kościerzynie. Przez 2 godziny uczniowie mieli możliwość aby popływać, poszaleć na zjeżdżalni czy posiedzieć i zrelaksować się w jacuzzi. Śmiechu i zabawy było co niemiara. Szkoda tylko, że czas mijał tak szybko. Po wyjściu z pływalni głodni, udaliśmy się do restauracji znajdującej się na piętrze w AQUA CENTRUM aby uzupełnić zapasy energii spożytkowanej podczas wodnych harców. Wyjazd należy do udanych, ponieważ mimo późnej godziny powrotu uczniowie zadowoleni i uśmiechnięci pytali o termin następnego wyjazdu.

Maria Werra

 


WYJAZD DO TEATRU

17 grudnia 2013 roku odbyła się wycieczka do Elbląga, w której uczestniczyło 47 uczniów z klas III-VI oraz nauczycielki, panie: B.Ambroziak, J.Osowska, M.Szramka. Jej celem była wizyta w miejscowym teatrze, który na  bożonarodzeniowy okres dla młodych widzów przygotował spektakl na motywach baśni H.Ch. Andersena "Dziewczynka z zapałkami". Premiera odbyła się 1 grudnia tego roku. Scenariusz napisał i przedstawienie wyreżyserował Cezary Żołyński, autorem muzyki jest Piotr Salaber, a interesującą scenografię i kostiumy zaprojektowała Iza Toroniewicz. Niezwykle sugestywny spektakl przez cały czas przyciągał uwagę widzów najmłodszych i tych starszych. Do domów wszyscy wrócili zadowoleni.

Beata Deptulska - Ambroziak


WYJAZD NA REWIĘ NA LODZIE

Dnia 05 grudnia 2013r. uczniowie klas I a, I b i II a wybrali się do hali „Oliwia” w Gdańsku, aby obejrzeć Moskiewską Rewię na lodzie, która zaprezentowała fantastyczne baśniowe widowisko dla dzieci "Śpiąca Królewna". Była  to premiera tego spektaklu w Polsce.  Na szczególną uwagę zasługiwała doskonała i oryginalna warstwa muzyczna opracowana przez Olgę Kondraszową – światowej sławy mistrzynię jazdy figurowej na lodzie. Zachwycaliśmy się także, choreografią,  pełną popisów indywidualnych zawierającą bardzo trudne elementy jazdy figurowej na lodzie; bogatą  scenografią, a zwłaszcza wspaniałymi kostiumami, dekoracją, światłami oraz efektami pirotechnicznymi. Dowiedzieliśmy się również, że zespół Rewii był jedną z głównych atrakcji na Międzynarodowym Festiwalu Paryż 2005, 2007, 2008, 2010.

Udział w tym spektaklu był dla nas niezapomnianym i niesamowitym przeżyciem.

Maria Łojewska

 


 

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

Dnia 30 listopada klasy 5-6 wraz z niektórymi uczniami z klas 2-3 odwiedziły Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Uczniowie dowiedzieli się, jak można połączyć  naukę i zabawę w atrakcyjną formę spędzania czasu.
A to ciekawe!
Wystawa główna podzielona była na 4 strefy tematyczne.
Pierwsza z nich, HYDROŚWIAT zapraszała do poznania tajemnic wodnego świata - budując tamy, zapory czy tworząc wodne wiry można było nieźle się pochlapać. Bo w końcu woda to nieokiełznany żywioł!
DRZEWO ŻYCIA to wystawa skupiająca się na zagadnieniach przyrodniczych, gdzie mogliśmy z bliska podejrzeć zachowania zwierząt, a nawet zobaczyć świat ich oczami. Mogliśmy też odczuć na własnej skórze trzęsienie ziemi.
Wystawa NIEWIDOCZNE SIŁY pokazywała  fizyczny wszechświat bez uciekania się do wzorów i wykresów.
Na koniec CZŁOWIEK tu - czekała na nas wyprawa w głąb ludzkiego ciała. Dzięki multimedialnym manekinom zajrzeliśmy do środka naszych organizmów, poznając zachodzące w nich procesy.

Jeden z uczestników wycieczki tak wspomina nasz pobyt w Experymencie: było super ciekawie i bardzo wesoło. Mieliśmy okazję zaobserwować paradoksy matematyczne i wypróbować niektóre zjawiska fizyczne, przestawić wieże Hanoi, a także świetnie się pobawić tworząc dźwięki oraz po ścigać się na wózkach...

Opiekun grupy Iwona Lassota

   

CZAS WOLNY NA BASENIE

19 listopada z  inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego zorganizowano wyjazd do Aqua Parku w Kościerzynie. Celem wyjazdu, w którym udział wzięło 31 uczestników, było propagowanie wśród uczniów zdrowego stylu życia oraz aktywnego spędzania czasu wolnego.  Na krytej pływalni w Kościerzynie nasi uczniowie mieli do dyspozycji zjeżdżalnię, brodzik, jacuzzi  i basen sportowy. Pod opieką nauczycieli oraz ratowników, którzy spotkanie rozpoczęli od przypomnienia regulaminu korzystania z pływalni, dzieci mogły przez 2 godziny wykazać się umiejętnością pływania oraz korzystać ze wszystkich atrakcji. Na koniec wszyscy podekscytowani, zmęczeni ale zadowoleni wrócili autokarem do Lubichowa, planując następny wyjazd.

Paweł Jagodziński WYJAZD NA BASEN

W dniu 24 października  2013 r. uczniowie klas IIb i IIc wybrali się na basen do Parku Wodnego w Kościerzynie.  Celem wyjazdu było propagowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia. Na pływalni nasi uczniowie mieli do dyspozycji zjeżdżalnie, brodzik, jacuzzi i basen.
Pod opieką nauczycielek oraz ratowników, którzy spotkanie rozpoczęli od przypomnienia regulaminu korzystania z pływalni, uczniowie mogli przez 2 godziny wykazać się umiejętnością pływania oraz korzystać ze wszystkich atrakcji.

Aleksandra Kuśnierz


Wycieczka do piekarni "Swojak"

Dnia 06 listopada 2013 r. klasy II b i II c wybrały się do piekarni. Powitała nas właścicielka piekarni "Swojak” w Lubichowie pani Izabela Stawicka oraz piękny zapach świeżego pieczywa. W piekarni znajdowały się maszyny do wyrobu ciasta chlebowego. Nasz przewodnik - właścicielka, opowiedziała nam dokładnie, do czego służą poszczególne urządzenia i zapoznała nas z kolejnymi etapami wypieku chleba. Uczniowie dowiedzieli się, że chleb ciemny rośnie, gdy doda się do ciasta drożdże, natomiast biały na własnym zakwasie. Dzieci miały możliwość zobaczenia wielkiego pieca, z którego dużymi łopatami wyciąga się gorący chleb i bułeczki. Obok piekarni był sklep, gdzie sprzedawczyni sprzedawała gotowe pieczywo. Po obejrzeniu wszystkiego, pięknie podziękowaliśmy naszej przewodniczce, dzięki której mogliśmy zgłębić tajniki wypieku pieczywa. Właścicielka poczęstowała dzieci chruścikami, które bardzo im smakowały. Dzięki tej wycieczce, uczniowie poznali, z jakim trudem powstaje chleb oraz jak odpowiedzialna i ciężka jest praca piekarza.

Jolanta  Michna

   

WYCIECZKA DO SADU

17 października 2013 r. klasa I b wybrała się na wycieczkę do sadu. Na miejscu przywitała nas pani Halina, właścicielka sadu. Uczniowie z zaciekawienie słuchali wszystkich informacji na temat oglądanych drzew i krzewów owocowych. Dowiedzieli się dużo o ich uprawie i pielęgnacji. Zapamiętali wiele nazw drzew. Ze szczególna uwagą przyjrzeli się drzewom śliwy, gdyż w szkole 18 października obchodziliśmy "święto śliwki węgierki".
Na koniec wycieczki pożegnaliśmy panią Halinę i serdecznie podziękowaliśmy za gościnę. Teraz juz wiemy, gdzie znaleźć  zdrowe owoce.

Dorota Augustjańska     


Wyprawa po tlen

W sobotę 05.10.2013 o godz. 900 wyruszyła sprzed naszej szkoły wyprawa po tlen, która była pierwszym, zrealizowanym zadaniem dodatkowym, wybranym  podczas Sportowego Okrągłego Stołu. Było nas sześćdziesięcioro w tym czterech nauczycieli. Wyposażeni więc w płuca wyruszyliśmy na podbój Borów Tucholskich aby się jak najwięcej tego cennego pierwiastka nawdychać. Trasa wiodła początkowo przez wieś więc wędrowaliśmy zwartą kolumną. Dopiero po wyjściu na polną drogę mogliśmy stworzyć luźniejszą grupę. Na skraju lasu zrobiliśmy sobie krótką przerwę, aby się trochę napić, no i ewentualnie schrupać coś na szybko. Na odpoczynek wykorzystaliśmy znajdującą się w tym miejscu strzelnicę myśliwską, gdzie mogliśmy obejrzeć stanowiska strzeleckie. Wykorzystaliśmy także chwilę odpoczynku aby podzielić się na cztery drużyny.

Po kilkunastu minutach wyruszyliśmy w dalszą drogę. Krajobraz z domów i pól zmienił się na drzewa głównie sosny i świerki. Można było również zobaczyć drzewa liściaste, ale nie były one już tak liczne. Leśna droga zaprowadziła nas w wybrane przez nauczycieli miejsce nadające się do przeprowadzenia zajęć z obozownictwa. Każda z czterech drużyn otrzymała zadanie wybudowania szałasu. Zostały omówione warunki i zasady jakich trzeba przestrzegać podczas ich budowy. Budujemy tylko z tego co już nie rośnie, nie łamiemy drzew i krzewów. Wolno wykorzystać tylko to co znajdziemy w lesie. Dodatkowo każda z drużyn musiała się zmieścić w wybudowanym przez siebie szałasie, rozmiary budowli sprawdzali również nauczyciele. Projekt i wykonanie szałasów zajęły uczniom prawie godzinę. 
W każdej drużynie podzielono się obowiązkami. Kapitanowie odpowiedzialni byli za projekt. mieli oni wsparcie wśród swoich kolegów z drużyn. Część znosiła materiały budowlane, część z nich tworzyła, a część (głównie dziewczęta) zajęła się dekoracją poszczególnych budowli. Każdy z szałasów miał w sobie coś wyjątkowego. Pierwszy bardzo przemyślaną konstrukcję, której nie powstydziłby się żaden cieśla. Drugi był najwyższy, a wśród zbudowanych znalazły się jeszcze: szałas o największym metrażu i najprzytulniejszy.

Podziwiając perły architektury leśnej oddaliliśmy się w stronę pobliskiego pola namiotowego, gdzie czekała już na nas pani Justyna z przygotowanym ogniskiem. Podczas budowania szałasów troszkę zgłodnieliśmy więc idealnym okazało się  pieczenie kiełbasek na otwartym ogniu. Zjedzone kiełbaski natomiast dodały nam sił do gier i zabaw na polu namiotowym. Udało nam się pograć w piłkę nożną, siatkówkę i kwadranta. Dzieci skorzystały również z drążków gimnastycznych, co nauczycielom od razu skojarzyło się z dawnymi „Ogródkami Jordanowskimi”. Przeprowadziliśmy dodatkowo konkurs przeciągania liny, który wyzwolił wiele emocji wśród uczniów. Po konkursie dla każdego uczestnika rajdu przygotowany był słodki poczęstunek w postaci pączka. Zauważyliśmy, że czas spędzony aktywnie o wiele szybciej płynie. Nagle okazało się, że musimy już wracać. Droga wiodła przez las, taki z bardzo wysokimi drzewami oraz przez uprawy leśne. Po drodze mogliśmy zauważyć chyba wszystkie etapy wzrostu drzew rozpoczynając o maleńkich sadzonek, a kończąc na tych naprawdę wysokich. Marsz nabrał dość sporego tempa ale wszyscy jakoś daliśmy radę powrócić do szkoły.

Czy sześćdziesiątka zadowolonych dzieciaków to za mało? Młodym ludziom wystarczy na prawdę niewiele aby byli szczęśliwi. Mówi się o tym, że nie ma odpowiednich warunków, że za mało sprzętu. Wystarczy rozejrzeć się dookoła. Dziecko nie potrzebuje najnowszych butów ze znaczkiem, wystarczy poświęcić mu czas. My podajemy pomysł. Jednak nie zastąpimy dzieciom ich domów. Aktywność fizyczna ma  nie tylko właściwości zdrowotne. Ważną jej cechą jest budowanie relacji w grupie rówieśniczej. Warto o takie relacje zadbać również w rodzinach.  Drodzy rodzice wykorzystajcie chęć do ruchu waszych dzieci (bo jest ona ogromna) i zorganizujcie coś dla nich w weekend. Czas spędzony razem na pewno zaowocuje. Dobrze jest przypomnieć sobie jakie skarby znajdują się wokół naszego miejsca zamieszkania. A rajd pieszy jest tanią i atrakcyjną formą przypominania. Do tego jeszcze te pełne tlenu płuca… Coś wspaniałego!!!

Paweł Jagodziński 
   


Wycieczka do Pelplina

W dniu 9 października 2013 r. 27 uczniów klas IV – VI zwiedzało Bazylikę Katedralną w Pelplinie zaliczaną do najpiękniejszych dzieł gotyckich w Polsce. W świątyni zobaczyliśmy  przepiękny Ołtarz Główny z relikwiami Świętych, barokowe ołtarze boczne i rzeźby dębowe ze średniowiecza. Ołtarz główny zdobią obrazy Hermana Hana. Budowlę wznieśli Cystersi na planie krzyża w XIII-XIV w. Oglądaliśmy tu przepiękne sklepienia: gwiaździste, sieciowe i kryształowe z połowy wieku XVI. Oryginalne wyposażenie to ponadto zespół stall z połowy XV w., piękne barokowe organy i ambona.

Następnie przewodnik – kleryk pokazał nam pomieszczenia Collegium Marianum, Wyższe  Seminarium Duchowne oraz Ogrody i Pałac Biskupi.

W Muzeum Diecezjalnym znajduje się jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga. Ponadto prezentowana jest jedna z największych kolekcji rzeźby średniowiecznej. Najcenniejsze eksponaty to madonny szafkowe oraz rzeźby świętych. Odnajdziemy tu także bezcenne rękopisy, krucyfiksy, inkunabuły, starodruki i  skarbiec oraz wystawy czasowe.

6 czerwca 1999 roku Bazylikę Katedralną w Pelplinie odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II. W związku z tym odwiedziliśmy miejsce, gdzie papież odprawiał mszę św. - Górę Jana Pawła II w Pelplinie.

Hanna Pilacka   
 

   

 

WYJAZD KLAS PIĄTYCH NA SPEKTAKL TEATRALNY

 

3.10.2013 r.  grupa  czterdziestu  uczniów z klas piątych udała się do kina Sokół w Starogardzie Gd., aby obejrzeć spektakl musicalowy "Niesamowita przygoda Passepartout i Phileasa Fogga". Uczniom towarzyszyły organizatorki wyjazdu, nauczycielki języka polskiego: p. J. Osowska oraz B. Ambroziak.

Spektakl, zrealizowany na motywach powieści Juliusza Verne'a "W 80 dni dookoła świata", lektury w klasie V, został z powodzeniem wystawiony przez Teatr Moich Marzeń z Chorzowa. Przygotowany został z rozmachem. Zwracały uwagę ciekawe aranżacje muzyczne, bogata scenografia i niesamowite stroje, które pozwoliły widzom przenieść się w magiczną krainę wyobraźni.                         

Po przedstawieniu nastąpiło spotkanie z aktorami i reżyserem. Dzieci mogły z bliska zobaczyć scenografię i kostiumy. Był czas na pamiątkowe zdjęcia oraz autografy. Z niektórymi uczniami naszej szkoły przeprowadzono wywiad, poproszono ich o wyrażenie opinii o spektaklu. 

Opinie były pochlebne, wszystkie kończyły się pytaniem: "Kiedy następne przedstawienie?".


Beata Deptulska-Ambro
ziak