Strona główna

Ogłoszenia
Wydarzenia
Wycieczki

Konkursy

Prace uczniów
Samorząd Uczniowski
Rodzice
Kadra
Dokumenty szkoły
SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW
SZKOŁA
W MEDIACH
PEDAGOG SZKOLNY
ŚWETLICA SZKOLNA
ŚWIETLICA SOCJOTERAPEUTYCZNA
BIBLIOTEKA
Zajęcia pozalekcyjne
Historia szkoły
Osiągnięcia
BEZPIECZNY INTERNET
Przed sprawdzianem w kl. VI
UBEZPIECZENIE DZIECI
REKRUTACJA 
EKOLOGIA
SPORT
UCZNIOWIE
O SZKOLE
AUTORZY STRONY


Gif
Napisz do nas
© psplubichowo

WYCIECZKI
W ROKU SZKOLNYM 2014/201
5 

HEL - JAKIEGO JESZCZE NIE ZNALIŚMY….

 

18 czerwca br. pięciu uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie za udział w różnych konkursach ekologicznych i zajęcie w nich czołowych miejsc wyruszyli na wycieczkę krajoznawczą na Hel, gdzie mogli oglądać przepiękne widoki za oknem busu. Uczniowie klas V­-VI poznawali tajniki zoologii podczas wizyty w Fokarium. Mieliśmy okazję podziwiać tam zabawy i popisy fok, które skakały, turlały się i aportowały podczas ich karmienia. Potem niewielkim pojazdem elektryczny napędzanym silnikiem elektrycznym pojechaliśmy - najpierw do latarni morskiej a potem na cypel Helu, który uważany jest za początek Polski. O tym jak przyrodniczo cenne jest to miejsce, wie jeszcze ciągle za mało mieszkańców Polski. To wspaniałe miejsce ornitologiczne oraz miejsce obserwacji sztormów. W tym dniu nad morzem było bardzo wietrznie. Wiał chłodny wiatr, który sprawiał, że spacerujący odczuwali zimno. Aby uciec przed deszczem i zimnem zmieniliśmy trasę naszej wycieczki i udaliśmy się na obiad do KFC a potem do kina Helios na film pt „Jurassic World”. Było to bardzo dobrym uzupełnieniem wycieczki, gdyż film opowiadał, że naukowcy tworzą nowy gatunek dinozaura, jednakże wkrótce sytuacja wymyka się spod kontroli i gad ucieka z parku.

 

Na zakończenie kierownik wycieczki pani Iwona Lassota pragnie serdecznie podziękować

Nadleśnictwu Lubichowo oraz Nadleśnictwu Starogard

za dofinansowanie wycieczki,

za nieocenioną pomoc i bardzo dobrą współpracę podczas całego roku szkolnego 2014/2015

                Iwona Lassota

 

 


Wycieczka klas szóstych do Warszawy

 Uczniowie o wycieczce:

- Program wycieczki był bardzo bogaty. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc znanych nam dotychczas jedynie z telewizji lub ilustracji.

- Spacer po Łazienkach Królewskich: pawie, karpie i wiewiórki jedzące nam z ręki.

- Największe wrażenie wywarło na mnie Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Stadion Narodowy to jest to!

- Byliśmy świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Właśnie wtedy rozpadało się i musieliśmy schronić się pod drzewami.

- W Muzeum Żydów Polskich znajdowało się wiele pamiątek; kultura żydowska jest fascynująca.

- Oglądaliśmy piękne widoki z 30. Piętra Pałacu Kultury.

- W Sejmie trwała debata; przysłuchiwaliśmy się wystąpieniom posłów z galerii.

- Centrum Nauki Kopernik – różne doświadczenia; m.in. trzęsienie ziemi. Świetnie się bawiłem.

- Telewizja – poznaliśmy studia i kulisy  programów „Świat się kręci” i „Jaka to melodia”.

- Na Starym Mieście, pod Kolumną Zygmunta, zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie .

- W drodze powrotnej do Lubichowa byliśmy świadkami wypadku – samochód dachował. Wstrząsające!

- Wieczory w hotelu też były ok.

- Choć czasem bolały nas nogi i trochę marudziliśmy, było „fajnie”.

- Chciałabym pojechać do Warszawy jeszcze raz. To była udana wycieczka.

                                                                    Redakcja: Janina Osowska

     

WYCIECZKA KLASY II b NA HEL

23 maja 2014 wybraliśmy się na wycieczkę klasową na hel. Zabraliśmy ze sobą nasze mamusie, które cieszyły się z tego, że mogą z nami jechać. Na Helu zaczęliśmy zwiedzanie od Morskie Stacji Instytutu Oceanografii Uniwersytety Gdańskiego. Mogliśmy tam podziwiać foki szare, które pływały i baraszkowały w basenie. Wiemy już jak wyglądają foki, co jedzą i czego potrafią się nauczyć. Następnym miejscem, które odwiedziliśmy to "Dom morświna". Ryby te bardzo podobne są do delfinów, tylko dużo mniejsze. Kolejnym punktem wycieczki był obiad, który bardzo nam smakował. Z pełnymi brzuszkami ruszyliśmy na dalszą wędrówkę po Helu. Spacerkiem doszliśmy na cypel gdzie morze zlewa się z Zatoką Gdańską. Wszędzie otaczała nas woda. Podziwialiśmy pływające statki. Za kutrem rybackim leciało całe stado mew, głośno krzycząc. Na wydmach podziwialiśmy rosnące tam rośliny.

W drodze powrotnej obejrzeliśmy stare wojenne fortyfikacje, działa i bunkry. Chłopcy byli zachwycenie. Spacerkiem przeszliśmy do latarni morskiej. Udało nam się wejść na sama górę. Pokonaliśmy 187 schodów, spory wyczyn zwłaszcza dla naszej pani i mam. Ale opłacało się, widok był piękny. Wycieczkę na Helu zakończyliśmy na malowniczej ulicy, gdzie z obu stron były małe, niskie rybackie domy. Zjedliśmy lody, kupiliśmy pamiątki i ruszyliśmy do domu.

Uczniowie kl. II b z wychowawczynią

Dorotą Augustjańską

   

  

WYCIECZKA KLAS PIATYCH DO GDAŃSKA


22 maja 2015 r. odbyła się szkolna wycieczka klas V do Gdańska. Uczestniczyło w niej 51 uczniów, cztery nauczycielki i mama ucznia kl. V b.

Wyjechaliśmy autokarem o godz. 8.00. Podróż trwała 1,5 godz.. W Gdańsku dołączyła do nas pani Ola, która była nasza przewodniczka po mieście. Najpierw zwiedziliśmy Stare Miasto, weszliśmy na wieżę Bazyliki Mariackiej, udaliśmy się na Długie Pobrzeże. Na szczęście pogoda była ładna, z przyjemnością spacerowaliśmy po pięknym Gdańsku. Około godz. 11.00 weszliśmy na statek piracki o nazwie „Lew”. Rejs trwał pół godziny. Dotarliśmy na Westerplatte, symbolicznego miejsca rozpoczęcia II wojny światowej. Zobaczyliśmy ruiny strażnic wojskowych, cmentarz poległych żołnierzy, weszliśmy na kopiec, na którym stał pomnik postawiony w hołdzie obrońcom Wybrzeża. Na Westerplatte mogliśmy kupić pamiątki. Około godz. 13.00 zjedliśmy obiad w Domu Harcerza w centrum Gdańska. Ostatnim etapem wycieczki było wejście do wnętrza Żurawia i do Ośrodka Kultury Morskiej. Podzieliliśmy się na dwie grupy. Bardzo podobała nam się interaktywna wystawa „Ludzie, statki, porty”. Była to ekspozycja składająca się z pięciu działów: „Morze – środowisko i technika”, „Budowa statku”, „Praca w porcie”, „Codzienność życia ludzi morza” oraz „Archeologia podwodna”. O 16.30 zadowoleni wyjechaliśmy z Gdańska.

Jesteśmy zdania, że wycieczka była udana. Najbardziej podobał nam się rejs statkiem, chcielibyśmy go jak najszybciej powtórzyć.

Uczniowie kl. V a

     
     
     
     
     
     

WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS IC I ID NA KASZUBY

 

20 maja br. uczniowie klas 1c i 1d wraz ze swoimi wychowawcami i opiekunami wybrali się na wycieczkę klasową na Kaszuby. Te malownicze tereny przyległe do naszego pięknego Kociewia mają również do zaoferowania wiele wspaniałych miejsc, które można zwiedzić oraz miło spędzić w nich czas. 

Pierwszym przystankiem naszej podróży było Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. To ponad 100.letnie Muzeum, to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia. Mieliśmy okazję zwiedzić wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem. Na początku zaciekawiała nas chłopska chata, przy której siedział starszy pan robiący piszczałki ze zwykłych patyków. Opowiedział nam o skromnym ale wesołym życiu wiejskiego chłopa. Następnie naszą uwagę przykuła kuźnia, a w niej dobrze zbudowany kowal wybijał właśnie podkowę. Pokazał nam na czym polega jego praca i zrobił specjalnie dla nas podkowę oraz gwóźdź. Mieliśmy okazję pomodlić się w kościele, który miał ponad 300 lat. Na koniec naszego zwiedzania odbyliśmy lekcję w starej szkole z okresu międzywojennego i poznaliśmy historię szkolnictwa na Pomorzu. Uczyliśmy się także pisać gęsim piórem oraz gryfem na kamiennej tabliczce – to wcale nie było takie łatwe. Aby umyć nasze ręce ruszyliśmy do wiejskiej zagrody, by tam zrobić pranie w starej balii używając tary do prania. Po zwiedzeniu całego terenu ruszyliśmy w dalszą drogę.

Drugim przystankiem naszej wycieczki  był Skansen „Parowozownia Kościerzyna”. Tu zatrzymał się czas dla najlepszych tradycji polskiego kolejnictwa. Zwiedzanie tego miejsca i jego ekspozycji dała nam możliwość bezpośredniego spotkania z fascynującą techniką minionych lat. Zwiedziliśmy prostokątną, przelotową halę na cztery parowozy, sale wystawowe i ekspozycje dawnych lokomotyw, wagonów, urządzeń torowych na wolnym powietrzu. Maszyny były niesamowite. Mogliśmy wejść do środka ogromnej lokomotywy i poczuć się jak prawdziwy maszynista sprzed lat. Dalej niestety nie pociągiem ale autobusem ruszyliśmy w kierunku ostatniego przystanku.

Trzecim miejscem naszej wycieczki była Farma Strusi Garczyn położona na przepięknych Kaszubach, otoczona lasem, z dala od zgiełku i hałasu. Strusie afrykańskie to przyjaznej ptaki – potrafią zaprezentować się w każdych warunkach. Poznaliśmy etapy ich rozwoju i życia – od jaja do dorosłego strusia. Małe strusie były bardzo śmieszne, jednak dorosłe osobniki poruszały się dostojnie, z gracją  ale potrafiły też szybko biegać. Kiedy całe „rancho strusi” zwiedziliśmy przyszedł czas na ognisko i pieczone kiełbaski. Mimo deszczu, który zaczął padać było nam bardzo miło. Siedzieliśmy w altance piekąc kiełbaski, jedząc je oraz patrząc na otaczającą nas przyrodę. Przed drogą powrotną kupiliśmy pamiątki związane ze strusiami oraz zjedliśmy pyszne lody.

Pełni wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną. W autobusie każdy pokazywał co zakupił podczas wycieczki oraz wspominaliśmy najciekawsze jej momenty. Wyczerpani ale z bagażem miłych wspomnień i wspaniałych doświadczeń powróciliśmy do swoich domów, by tam z rodzicami podzielić się naszymi wrażeniami.

 Elwira Kamińska

     

Wycieczka do Torunia kl. Ib i IIIa

Dnia 20 maja 2015r. odbyła się długo oczekiwana wycieczka kl.Ib i IIIa do Torunia. Po zajęciu miejsc w autokarze i przywitaniu się z pilotem wycieczki wyruszyliśmy w podróż. Od pierwszych jej chwil, każdemu dopisywał dobry humor. Podczas podróży,  zanim jeszcze dojechaliśmy do Torunia pilot wycieczki zapoznał nas z historią miasta i legendą o jego nazwie i słynnych piernikach „Katarzynkach” co jeszcze bardziej nas zaciekawiło i sprawiło, że  nie mogliśmy doczekać się kiedy dotrzemy na miejsce. Po dotarciu do celu pilot naszej wycieczki oddał nas w dobre ręce toruńskiego przewodnika. Wraz z przewodnikiem udaliśmy się na spacer po urokliwym mieście. Oglądaliśmy mury obronne i bramy, które w niegdyś broniły dostępu do miasta. Podziwialiśmy Krzywą Wieżę, Starówkę, pomnik słynnego astronoma – Mikołaja Kopernika, Dom Kopernika, Rynek Staromiejski, ruiny Zamku Krzyżackiego, Bazylikę św. Janów- miejsce chrztu Kopernika oraz rzekę Wisłę. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali opowiadań przewodnika o historii miasta, dawnym życiu i zwyczajach panujących mieście. Po zakończeniu zwiedzania wybraliśmy się na obiad. Po obiedzie z nowymi siłami udaliśmy się do Planetarium. W planetarium obejrzeliśmy seans astronomiczny, o życiu i dokonaniach Mikołaja Kopernika, planetach Układu Słonecznego i gwiazdach. Stamtąd udaliśmy się do Muzeum Piernika. Poznaliśmy tajniki wiedzy piernikarskiej i samodzielnie upiekliśmy pierniki, narzędziami i w taki sposób jak przed 500 laty robili to toruńscy piernikarze. Na zakończenie wycieczki dzieci miały możliwość zakupienia pamiątek i toruńskich pierników. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni ruszyliśmy w drogę powrotną do Lubichowa. Dzieci zgodnie mówiły, że wycieczka im się podobała i chciały by jeszcze kiedyś wraz z rodzicami pojechać do Torunia.

Beata Paluchowska

 

 

Toruń - piękne  miasto  Mikołaja  Kopernika

 

W ubiegłą środę, tj. 06.05.2015 w naszej szkole odbyła się wycieczka klas czwartych  do Torunia. Wyjazd godzina 6:00 rano! Mimo tak wczesnej pory, mimo czekającej nas prawie 3 godzinnej podróży zarówno  uczniowie  klasy  czwartej „a” jak i czwartej „b” niecierpliwie czekali na wyprawę do Torunia. Naszą  wędrówkę po mieście rozpoczęliśmy od zwiedzania średniowiecznych murów obronnych a następnie udaliśmy się do Planetarium. Toruńskie Planetarium zaprezentowało seans astronomiczny, o Mikołaju Koperniku, planetach Układu Słonecznego, gwiazdach. Największą atrakcją okazało się  jednak pieczenie tradycyjnych pierników  w Muzeum Piernika. Podczas wizyty w magiczny sposób  przenieśliśmy się do XVI-wiecznej piernikarni. Następne miejsce to Dom Legend Toruńskich. Tam wysłuchaliśmy 6 legend - opowieści o mieście i jego historii. To jedyne takie miejsce w Europie, połączenie interaktywnego muzeum i teatru. Po zabawie przyszedł czas na zwiedzanie. Uczniowie wraz z opiekunkami (p.G.Klonecką-Barret, p.M.Szramką, p.I.Lassotą) przeszli na Starówkę, gdzie zobaczyli  pomnik słynnego astronoma – Mikołaja Kopernika. Rynek Staromiejski w Toruniu jest wielkim placem, a układ przyległych do niego ulic nie zmienił się od 700 lat. Skupia on wielu turystów ze względu na mieszczący się tu Ratusz, pomnik Mikołaja Kopernika oraz statuetkę flisaka otoczonego żabami, które obowiązkowo wszyscy pogłaskaliśmy bo to  przynosi szczęście na długie lata. Na koniec wycieczki odwiedziliśmy Geodium. Tam samodzielnie eksperymentowaliśmy różnymi urządzeniami, dzięki którym poznaliśmy dzieje ziemi. Wystawa Geodium poświęcona jest Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Potem udaliśmy się na obiad oraz zakup pamiątek.

Uczniowie  klas czwartych byli wyjątkowo grzeczni. Wszystko to sprawiło, że wyjazd na pewno będziemy mile wspominać.

                Iwona Lassota

   

Wycieczka do Torunia - Ciechocinka klasy III b, III c

Uczniowie na zajęciach edukacji polonistycznej poznawali sławnych Polaków, m.in. Mikołaja Kopernika. Wobec tego postanowili pojechać do Torunia i zwiedzić miasto sławnego astronoma, matematyka, ekonomisty, lekarza i duchownego.

W dniu 06 maja 2015 r. w Toruniu klasę III b i III c  powitała p. przewodniczka. Dzięki niej uczniowie dowiedzieli się, że miasto zostało założone przez Krzyżaków. Poznali ciekawe legendy o ,,Kocie Bonifacym’’, ,,Flisaku, który przepędził żaby”. Pani przewodniczka poprowadziła uczniów ciekawymi ścieżkami Torunia, dzieci zwiedzały: Rynek Staromiejski, Krzywą Wieżę, pomnik Mikołaja Kopernika, ruiny zamku krzyżackiego, toruńskie średniowieczne mury obronne, Ratusz Staromiejski, Rynek Nowomiejski. Obejrzeli spichlerz, podziwiali przepiękną rzekę Wisłę, nad, którą leży historyczny Toruń. Następnie udali się do Planetarium i Obserwatorium. Potem odwiedzili Muzeum Piernika, gdzie w średniowiecznej Piekarni, nauczyli się dawnym sposobem piec pierniki. Uczniowie dowiedzieli się, że na powstanie ozdobnego piernika składały się trzy umiejętności: przyrządzanie ciasta, rzeźbienie drewnianej formy i zdobienie gotowego wyrobu. Obejrzały również maszyny usprawniające wyrób pierników i podziwiały pierniki ozdobione lukrem. Na koniec dzieci udały się do Ciechocinka. Tam zobaczyły unikatową i największą w Europie konstrukcję drewnianą służącą do odparowywania wody z solanki. Tężnie zostały zaprojektowane przez Jakuba Graffa.

Po zwiedzeniu Torunia oraz Ciechocinka wycieczka dobiegła końca. Uczniowie wraz z opiekunami udali się w drogę powrotną, podczas, której rozmawiali o zwiedzonych miejscach i wrażeniach z wprawy. Mimo zmęczenia na twarzach uczestników wycieczki malował się uśmiech i radość.

                                                                                                                             Jolanta Michna


 

WYCIECZKA DO GOSPODARSTWA ROLNEGO

W słoneczny wiosenny dzień uczniowie klas I b, II a, II b i III a odwiedzili gospodarstwo rolne Państwa Ireny i Pawła Tuszyńskich w Bietowie Kaliskach. Celem wycieczki było poznanie życia na wsi, zwierząt hodowlanych w gospodarstwie, procesu pozyskiwania mleka oraz  pracy rolnika. Na miejscu powitali nas gospodarze oraz głośnym klekotem bociany, które mają swoje gniazdo przy domu Państwa Tuszyńskich. W pierwszej kolejności dzieci mogły obejrzeć cały,  bardzo nowoczesny park maszynowy: traktory oraz inne maszyny służące rolnikowi w jego codziennej pracy. Nie zabrakło też pytań dotyczących  do czego służą poszczególne maszyny. Gospodarze wraz z synem Michałem, bardzo chętnie na te pytania odpowiadali, a nawet prezentowali urządzenia. Dzieci miały możliwość zobaczenia jak w praktyce takie maszyny są wykorzystywane oraz dowiedziały się do czego służą olbrzymie silosy stojące obok budynków. Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy pokaz wózka paszowego i innych urządzeń do karmienia zwierząt. Jednak największą atrakcją, zarówno dla chłopców jak i dla dziewcząt, była możliwość wejścia do dużego ciągnika i zobaczenia go z bliska. Po obejrzeniu maszyn uczniowie zwiedzali poszczególne pomieszczenia ze zwierzętami. Duże wrażenie na dzieciach zrobiła nowoczesna  obora z krowami i cielętami. Tam dowiedzieliśmy się jak dojone są krowy, jak przechowuje się mleko i co można z niego wytworzyć. Pan Paweł interesująco opowiadał co zwierzęta jedzą  i jak należy o nie dbać , by były zdrowe. Dzieci z bliska mogły się im przyglądać , pogłaskać i wysłuchać różnych ciekawych informacji. Oprócz bydła w gospodarstwie państwa Tuszyńskich  hoduje się także trzodę chlewną z zachowaniem standardów europejskich, więc na koniec odwiedziliśmy również chlewnię z dużymi warchlakami. Wróciliśmy do szkoły bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę. Wycieczka była bardzo udana i z pewnością na długo zapadnie  w pamięci dzieci.


Serdecznie dziękujemy Rodzinie Państwa Tuszyńskich 

za miłe przyjęcie i poświęcony czas.
Życzymy dużo zdrowia i sił do pracy!

Maria Łojewska


 

Wycieczka do lasu

 

13 kwietnia 2015r. grupa biegaczy wspólnie z rodzicami i starszymi kolegami wybrała się  na pieszą wycieczkę do lasu. Na trasie czekały na nich niespodzianki. Rodzice i starsi koledzy przebrani w różne postacie bajkowe przygotowali dla nich różne zadania. Wycieczka zakończyła się wspólną zabawą przy leśniczówce i spotkaniem z leśniczym. Podczas wyprawy wszystkim dopisywał dobry humor.

                Grażyna Czapiewska

   

POWITANIE  WIOSNY W ZOO

 

21 marca br. w pierwszy dzień wiosny chętni uczniowie z klas IV-VI udali się do ZOO w Gdańsku-Oliwie. Do ZOO dotarliśmy o  godz. 10.00. Najpierw udaliśmy się do wyznaczonego miejsca na specjalną lekcję poświęconą gadom- pani przewodnik z gdańskiego ZOO omawiała nam historię, pochodzenie i zwyczaje poszczególnych zwierząt z gromady gadów- były żółwie, węże, jaszczurki a nawet krokodyle. Najbardziej podobały nam się węże. Mogliśmy nawet jednego dotknąć i obejrzeć.  Wizyta w ZOO to doskonała lekcja przyrody. Podczas takich spotkań uczestnicy mają możliwość przyjrzenia się z bliska przedstawicielom różnorodnych gatunków zwierząt.

Następnie po prawie godzinnym spotkaniu udaliśmy się na zwiedzanie ZOO. Przed wyruszeniem pani Lassota przypomniała  nam o przestrzeganie kilku zasad, które każdy powinien respektować, kiedy udaje się do ZOO. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że:

  • nie wolno podchodzić za blisko kraty,

  • nie wolno wkładać rąk między kraty,

  • absolutnie zakazane jest karmienie i głaskanie zwierząt.

  • także krzyki oraz głośne śmianie się czy nawoływanie zwierząt było niedozwolone.

 

Bogatsi o kolejną wiedzę, ochoczo ruszyliśmy naprzód, ciekawi bardzo, jakie zwierzę zobaczymy. Tablice dydaktyczne umieszczone przy wybiegach pozwalały zwiedzającym poznać  zwierzęta, ich biologię, zachowania i zagrożenia dla przetrwania gatunków w naturze. Najpierw widzieliśmy foki  w wodzie. Foki pływały i nurkowały. Potem  widzieliśmy afrykańskie pustynne surykatki  i mimo zimna przebywają na mokrym od deszczu wybiegu. Były też pingwiny .Później zauważyliśmy trzy żyrafy. Miały długie szyje i obgryzały korę z drzew. Po drodze widzieliśmy małpy, kangury, sówki, nosorożca i żubra. Były też kurki i papugi. Później udaliśmy się  na sekcje z ssakami (a tu niespodzianka słoń afrykański i indyjski), żyrafy, gazele. Bardzo podobały się zwłaszcza dziewczynkom kangury, które w swoich torbach trzymały swoje maleńkie dzieci. Kolejnym krokiem były gady oraz płazy. Najwięcej śmiechu było przy wybiegu dla małp. Gdy podchodziliśmy to jak na rozkaz, wszystkie małpy zrywały się, chwytały  krat i zaczynały wesoło krzyczeć. Oglądaliśmy zwierzęta egzotyczne. Około godziny 13.00, bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi udaliśmy się do pobliskiego McDonalda . Nie obyło się oczywiście bez żywiołowych dyskusji na temat, które zwierzę podobało mi się najbardziej oraz które zwierzęta nie powinny być trzymane w klatkach. Uważamy, że wycieczka wypadła fantastycznie, gdyż zdołaliśmy się dowiedzieć wielu interesujących ciekawostek i zaobserwować zachowania zwierząt.

Uczniowie z koła przyrodniczego

   

 


wycieczka klas pierwszych do kina Helios w Tczewie

Dnia 17 stycznia 2015 roku uczniowie klas pierwszych (Ia, Ib, Ic, Id) wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do kina Helios w Tczewie na film pt.: Paddington.  „Ten miś narozrabia dziś. Paddington to niedźwiadek, który przebył długą drogę z Peru do Anglii, by na skutek przypadku trafić w ręce rodziny Brownów. Znaleziony przez nich na jednej z londyńskich stacji kolejowych sympatyczny miś w czerwonym kapeluszu od razu przypadł do gustu najmłodszemu przedstawicielowi familii, Jonathanowi i jego siostrze. Przyjmując Paddingtona pod swój dach Brownowie nie mieli jednak pojęcia, że uroczy zwierzak przysporzy im mnóstwa kłopotów
i przygód…”
. Państwu Brownom Paddington przysporzył  wielu kłopotów, a pierwszakom dał moc uśmiechu i radości. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły kolejne przygody misia, przeżywały jego niepowodzenia i sukcesy. Nie raz rozległy się w sali kinowej salwy śmiechu. To był pierwszy wyjazd uczniów klas pierwszych w tym roku, ale na pewno nie ostatni, ponieważ każda wycieczka stwarza doskonałą okazję do wyzwalania wielostronnej aktywności dzieci, dostarcza nowych doświadczeń, wzbudza ich ciekawość poznawczą, stwarza liczne sytuacje wychowawcze
w tym również te, które sprzyjają kształtowaniu pozytywnych relacji miedzy dziećmi.

                                                                                                                                             Elwira Kamińska

       
       
       

 

WYJAZD DO TEATRU

 

Co roku, w ramach realizacji edukacji teatralnej, nauczycielki języka polskiego: Beata Ambroziak i Janina Osowska, organizują  dla uczniów z klas IV-VI wyjazd do teatru. 5 grudnia  uczniowie naszej szkoły odwiedzili Teatr Miejski im. A Sewruka w Elblągu. 36 uczniów obejrzało tym razem sztukę pt. „Opowieść wigilijna”. Opowiadanie Karola Dickensa przedstawia  przemianę skąpca Ebenezera Scrooge'a, samotnika, dbającego jedynie o pomnażanie swojego majątku. Na skutek obecności duchów: Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Ducha Obecnych Świąt i Ducha Świąt Przyszłych  noc wigilijna jest początkiem przemiany głównego bohatera utworu. Dzięki świątecznej treści, bogatej scenografii oraz interesujących efektów wizualnych przedstawienie zaciekawiło młodych widzów i spodobało się wszystkim uczestnikom wycieczki.

B.Ambroziak


WYCIECZKA KLAS III DO URZĘDU SKARBOWEGO


W listopadzie klasy III odwiedziły Urząd Skarbowy w Starogardzie Gd. Dzięki uprzejmości Pani Naczelnik US dzieci poznały pracę urzędników i
zakres zadań realizowanych przez tutejszy Urząd. Ponadto mogły uczestniczyć w interesujących zajęciach, dzięki którym przyswoiły sobie kilka istotnych informacji np. na co przeznaczane są w Polsce podatki. Wyjazd został zorganizowany w ramach współpracy Urzędu Skarbowego z placówkami oświatowymi.

Maria Łojewska

   

 


Klasy czwarte na najnowszej adaptacji Pinokia” w kinie Helios” w Tczewie

 

Dnia 22 listopada 2014 r. uczniowie klas IV obejrzeli w kinie „Helios” w Tczewie  film pt. „Pinokio”, prawie dwugodzinny seans filmowy. Uczniowie klas czwartych naszej szkoły mieli okazję skonfrontować treść książki Carlo Collodi’ego pt. ”Pinokio” z jej najnowszą adaptacją. Jest to film produkcji niemieckiej wyreżyserowany przez Annę Justice.  W ciekawy sposób połączono tu dwa różne gatunki: film fabularny, w którym grają aktorzy, z animacją komputerową.  Przejmująca i zmysłowa adaptacje znanej wszystkim baśni Carlo Collodiego - historii ubogiego konstruktora zabawek Dżepetta, który z ogromnego pragnienia posiadania syna, przywiązuje się do jednej ze swych drewnianych lalek, która ożywa dzięki sile jego wiary i miłości. Pinokio ciągle wpadał w tarapaty przez to, że był naiwny i egoistyczny. Chłopczyk doświadczał wielu trudnych lekcji i kiedy odnalazł swojego ojca, stał się prawdziwym dzieckiem. Dzieciom  film  się bardzo podobał -„najlepsza scena był wtedy gdy Pinokiowi rósł nos za każdym razem jak kłamał”. Nasi uczniowie żywo reagowali śmiechem na wybryki pajaca, przeżywali jego porażki.  Uczniowie dowiedzieli się, jak to jest mieć ośle uszy, co kryje się w brzuchu wieloryba i dlaczego nie warto kłamać. Mimo, że wszyscy znali historię Pinokia, dynamiczna akcja wciąga widzów w każdym wieku, w nową podróż wypełnioną wspaniałymi obrazami  i niezapomnianą muzyką. 

Historia drewnianego ludzika uświadomiła uczniom, że zawsze można zmienić swoje zachowanie i stać się dobrym człowiekiem. Każdy bowiem zasługuje na drugą szansę i możliwość poprawy swojego postępowania, bo temat walki dobra ze złem jest ciągle aktualny.

Warto zatem wybrać się do kina!

                Iwona Lassota-opiekun grupy


wYCIECZKA DO TeatrU MuzycznEGO w Gdyni

 

Dnia 19 listopada  uczniowie klas II i III  naszej szkoły obejrzeli w Teatrze Muzycznym w Gdyni spektakl „Przygody Sindbada Żeglarza”. To najbardziej znany wątek "Księgi tysiąca i jednej nocy". W poetyckim ujęciu Bolesława Leśmiana, to jedna z najpiękniejszych opowieści dla dzieci i młodzieży. 
Podczas swojej podróży Sindbad przemierza drogą morską cały świat. Wielokrotnie znajdzie się za burtą, by jako rozbitek wylądować na kolejnym nieznanym i niebezpiecznym lądzie. Z każdej wyprawy powraca jednak, cudem ocalony, do ukochanego wuja Tarabuka - poety-wierszoklety.
Pod żaglem rozpiętym nad widownią dzieci również czuły się
 odkrywcami nieznanych lądów.

A. Kuśnierz


 

 WYCIECZKA  DO  SKLEPU  PIEKARNICZEGO W LUBICHOWIE KLAS I-III
05 listopada 2014 r. 
w ramach programu ,,Owoce w szkole”

 

W dniu 05 listopada  2014r. odbyła się wycieczka dydaktyczna do  sklepu piekarniczego w Lubichowie.

Celem wycieczki było poznanie różnych gatunków pieczywa. Udział wzięli wszyscy uczniowie kl. I – III. Dzieci kl. I-III czytały wiersze o chlebie, teksty dotyczące dawnego sposobu wypieku chleba, poznali  różne gatunki pieczywa, nasiona, które dodaje się do wypieku chleba, bułek, rogalików( ziarna maku, sezamu, płatki owsiane, nasiona dyni lub słonecznika) Zapoznali się z dawnymi wierzeniami związanymi z chlebem i nauczyli się co to jest szacunek do chleba. W domu rodzice upiekli  chleb według  własnego przepisu na zakwasie. Poczęstowani uczniowie zajadali się chlebem i dostrzegli różnicę  pomiędzy smakiem chleba własnej pracy i kupnego.  W sklepie można było znaleźć różne rodzaje pieczywa, niektóre są mniej, inne bardziej wartościowe pod względem odżywczym. Wybór należy do każdego z nas, ale pamiętajmy, że razowy, ciemny chleb z ziarnami jest zdrowszy. Pracownice sklepu  piekarniczego bardzo ciekawie omówiły i pokazały różne gatunki pieczywa, bułeczki, chleby, rogaliki, chałki, grahamki itp. Dzieci zostały poczęstowane kawałkami świeżego chleba z nasionami dyni.

Uczniowie nie mogli się nadziwić, jak dużo  rodzajów pieczywa jest na półkach sklepu piekarniczego, chleb bez cukru, chleb razowy, wieloziarnisty, chleb tostowy, chleb z dynią i wiele, wiele innych. Dzieci wróciły z wycieczki bardzo zadowolone i bogatsze o nową wiedzę .

Jolanta Michna

   

 


 

RAJD PIESZY "WYPRAWA PO TLEN"

4 października 2014 roku po raz kolejny odbył się Rajd Pieszy pn. Wyprawa po tlen” dla uczniów kl. IV – VI. Eskapadę rozpoczęliśmy zbiórką o godzinie 9:00 sprzed naszej szkoły, po czym wyruszyliśmy w drogę. Udaliśmy się w stronę Bietowa przez strzelnicę do Młynek. Leśna droga zaprowadziła nas w wybrane przez nauczycieli miejsce nadające się do odpoczynku oraz przeprowadzenia zajęć z obozownictwa. Na skraju lasu zrobiliśmy krótką przerwę na nabranie sił, po czym cała grupa została podzielona na trzy zespoły. Każda z trzech drużyn otrzymała zadanie wybudowania szałasu. Zostały omówione warunki i zasady jakich trzeba przestrzegać podczas ich budowy. Budujemy tylko z tego co już nie rośnie, nie łamiemy drzew i krzewów. Wolno wykorzystać tylko to co znajdziemy w lesie. Projekt i wykonanie szałasów zajęły uczniom prawie godzinę.  W każdej drużynie podzielono się obowiązkami. Kapitanowie odpowiedzialni byli za projekt, mieli oni wsparcie wśród swoich kolegów z drużyn. Część znosiła materiały budowlane, część z nich tworzyła, a część (głównie dziewczęta) zajęła się dekoracją poszczególnych budowli. Każdy szałas miał być tak duży, aby członkowie grupy wraz z kadrą mogli się w nich pomieścić. Wszystkie budowle były wyjątkowe i miały swoje atuty, jeden posiadał wentylację, drugi przyjemność oglądania gwieździstego nieba nocą, ostatni zaś posiadał rozsuwane drzwi. Podobno w jednym szałasie był bezprzewodowy Internet, ale nikt nie zabrał laptopa, więc nie mogliśmy tego sprawdzić. Po pracach budowlanych ruszyliśmy do miejsca, które było naszym celem, czyli pole namiotowe w Młynkach, gdzie czekała już na nas pani Justyna z przygotowanym ogniskiem. Wspólnie przy wielkim ognisku piekliśmy pyszne kiełbaski – byliśmy bardzo głodni, w końcu była już pora obiadowa. Zjedzone kiełbaski dodały nam sił do gier i zabaw na polu namiotowym. Uczniowie mogli wypróbować swych sił w grze w piłkę siatkową, kwadranta, rywalizacji „dwóch ogni”, badmintona oraz w przeciąganiu liny. Było i miejsce do popisu dla „akrobatów” na drążkach. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i trzeba było wracać do domów. Na zakończenie opiekunowie wręczyli nagrody 4 uczniom, którzy się najbardziej wyróżniali i byli najbardziej aktywni podczas rajdu. Dodatkowo każdy otrzymał miły upominek oraz pysznego pączka i z uśmiechami na twarzach pomaszerowaliśmy przez Wilcze Błota do Lubichowa. Wszyscy uważamy, że była to bardzo udana wycieczka i z niecierpliwością czekamy na następną.

 

Serdeczne podziękowania kierujemy
dla p. Justyny Adrych za bezpłatne udostępnienie pola namiotowego
oraz ufundowanie upominków i nagród,
a p. Jagodzińskim za ufundowanie pysznych pączków.

Maria Werra


Wycieczka do Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku

(nasze wrażenia)

 

Dnia 13 września, udaliśmy się na wycieczkę do Filharmonii Bałtyckiej  w Gdańsku  z kółkiem przyrodniczym i opiekunkami: panią Lassotą, panią Gołąbek i panią Klonecką-Barrett. Wycieczka do filharmonii, była świetna. Obejrzeliśmy dokładnie gmach filharmonii, stanęliśmy do   wspólnych  zdjęć. Najpierw odbył się krótki apel w którym, zostały dołączone filmy edukacyjne dotyczące przyrody i ekologii. Po apelu, odbyła się część artystyczna – kabaret Czwarta Fala oraz koncert Marty Podulki.  Kabaret był bardzo śmieszny i zabawny  można było się rozweselić i odstresować.

Koncert Marty Podulki był cudowny. Marta ma naprawdę świetny głos! Marta zaprosiła nas na scenę, tam wszyscy tańczyliśmy i klaskaliśmy stojąc. Udało nam się zrobić zdjęcie grupowe już za kulisami, niestety nie było czasu na autografy.

Świetna sobota! Bynajmniej spędzona inaczej niż wszystkie inne. Mogliśmy się rozerwać, ale też i poduczyć o przyrodzie i ochronie środowiska!

Dorota Buniek VIa

 

13 września 2014r. wraz z kółkiem przyrodniczym wybraliśmy się do Filharmonii Bałtyckiej na występy Marty Podulki oraz na Kabaret „Czwarta fala”. Gdy weszliśmy do Sali, w której odbywały się te występy zobaczyliśmy dużo osób. Usiedliśmy na miejscach i oglądaliśmy występy. Na początku dwóch panów mówiło o ekologii i środowisku oraz pokazywali nam filmik o parku narodowym. Tym parkiem był Kampinoski Park Narodowy, którego logo był łoś.

Następnie było kilka występów kabaretu "Czwarta Fala”. Wszyscy się śmiali z dowcipów i zabawnych kawałów podczas tego występu. Na koniec Marta Podulka zaśpiewała kilka piosenek (repertuar polski i angielski) i całe nasze kółko pobiegło na scenę, ponieważ pani Marta nas zaprosiła na nią. Pod koniec występów poprosiliśmy panią Martę o wspólne zdjęcie. Udało mi się zrobić jedno osobne zdjęcie z wokalistką. Wycieczka była bardzo udana. Chciałabym więcej takich wycieczek.

                                                                                                                             Oliwia Lange klasa VIB

 


 

Wycieczki w roku szkolnym 2013/2014