Strona główna

Ogłoszenia
Wydarzenia
Wycieczki

Konkursy

Prace uczniów
Samorząd Uczniowski
RodzicE
Kadra
Dokumenty szkoły
SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW
SZKOŁA
W MEDIACH
PEDAGOG SZKOLNY
ŚWETLICA SZKOLNA
ŚWIETLICA SOCJOTERAPEUTYCZNA
BIBLIOTEKA
Zajęcia pozalekcyjne
Historia szkoły
Osiągnięcia
BEZPIECZNY INTERNET
Przed sprawdzianem w kl. VI
UBEZPIECZENIE DZIECI
REKRUTACJA 
EKOLOGIA
SPORT

UCZNIOWIE
O SZKOLE

AUTORZY STRONY


Gif
Napisz do nas
© psplubichowo
NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA
Z ŻYCIA SZKOŁY
W ROKU SZKOLNYM 2013/2014
 


UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

   

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE KLAS VI

26 czerwca 2014 r. o godz. 16.00  w  Publicznej Szkole Podstawowej w Lubichowie odbyło się uroczyste pożegnanie klas szóstych pod hasłem „To były piękne dni. Szóstoklasiści zakończyli edukację w szkole podstawowej. Na uroczystości tej zgromadzili się goście-władze świeckie i kościelne, przyjaciele szkoły , rodzice, dyrekcja szkoły , wychowawcy , nauczyciele oraz  uczniowie tych klas.  Przyszli absolwenci naszej szkoły złożyli ślubowanie oraz  przekazali  tarcze i  klucz   w ręce piątoklasistów czyli  młodszych  kolegów i koleżanek.

Następnie pan Wójt Sławomir Bieliński ufundował i wręczył najlepszym uczniom Paulinie Prekop i Damianowi Brylowskiemu  nagrody książkowe za najlepsze wyniki w nauce i osiągniecie najwyższej średniej w szkole.

Pani dyrektor Justyna Kacała wręczyła nagrody i wyróżnienia najlepszym uczniom i tym, którzy zwyciężyli w konkursach i zawodach szkolnych i pozaszkolnych.

Następnie uczniowie klasy VI a i VI b zaprezentowali część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem wychowawców – pani Iwony Lassoty i pan Jacka Szczecha oraz pani Adriany Witty –nauczycielki języka polskiego. W krótkiej i zabawnej inscenizacji przedstawili swoją dotychczasową historię życia uczniowskiego i nauki w szkole .Oprawę muzyczną i dekoracje przygotowały panie Barbara Łojewska i pani Iwona Lassota. Uczennica klasy Vb Oliwia Lange zaśpiewała dla wszystkich szóstoklasistów piosenkę pt. „Absolwent”.

Podczas akademii   uczniowie klas VI wręczyli  zgromadzonym  nauczycielom i pracownikom szkoły kwiaty  oraz rodzicom  czerwone serca.

Uczniowie z sentymentem i nutką żalu wspominali lata spędzone w naszej szkole, przyjaźnie, sympatie. Przede wszystkim podziękowali swoim nauczycielom, wychowawcom i pani dyrektor za czas, który im poświecili, za przekazaną wiedzę i serce.

W czasie uroczystości jak i spotkań z wychowawcami absolwentom towarzyszyło duże wzruszenie. Niektórym rodzicom i uczniom zakręciła się łezka w oku.

Na zakończenie absolwenci szkoły - uczniowie klas  szóstych dostojnie odtańczyli poloneza  przygotowanego pod fachową opieką nauczycieli w-f pani Marii Werry i pana Pawła Jagodzińskiego.

Pamiątkowe zdjęcia  klasy VIa i VIb  zrobiła nam  pani Mirosława Kwaśniewska i pan Paweł Jagodziński.

 

Naszym drogim Absolwentom życzymy udanych wakacji, a w gimnazjum wielu sukcesów oraz wspaniałych nauczycieli, koleżanek i kolegów.

 

PODZIĘKOWANIA    DLA    WSZYSTKICH     RODZICÓW     ZAANGAŻOWANYCH

  W     UROCZYSTOŚĆ    ZAKOŃCZENIA    KLAS  VI

 

                                                                                                                                                                      Iwona Lassota

       
       
       
       
     
     
   

 


SPOTKANIA Z POLICJANTAMI

W roku szkolnym 2013/2014 systematycznie współpracowaliśmy z przedstawicielami Posterunku Policji w Lubichowie oraz Komendą Powiatową Policji w Starogardzie Gdańskim. Odwiedziny naszej szkoły przez przedstawicieli tego organu połączone były z  wygłoszeniem pogadanek na tematy związane z bezpieczeństwem w domu, szkole i na ulicy. W pierwszym semestrze uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w akcji pt: ,,KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA".

W GOKu zorganizowane zostało spotkanie pt: ,,Bezpieczna droga do szkoły z odblaskiem".

Przed przerwą świąteczną uczniowie wysłuchali pogadanki wygłoszonej przez st. asp. Leszka Bluma ,,Jak bezpiecznie spędzać ferie zimowe".

Przed zakończeniem roku szkolnego gościliśmy komendanta Posterunku Policji w Lubichowie, który wygłosił pogadankę na temat ,,Jak bezpiecznie i zdrowo spędzać wakacje"

Dorota Augustjańska

       ZAKOŃCZENIE AKCJI ZBIERANIA NAKRĘTEK DLA NATALKI


KARTA ROWEROWA

Uczniowie klas czwartych  przystąpili  do zaliczeń podsumowujących zdobywanie karty rowerowej. W pierwszym etapie czwartoklasiści zaliczali  wiadomości teoretyczne - ogólne przepisy ruchu drogowego, skrzyżowania, znaki drogowe, zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, budowę roweru.

Drugi etap to  jazda na rowerze, która obejmowała:
- ruszanie i zatrzymanie
- slalom 
- sygnalizowanie zamiaru skrętu
- "ósemkę"
- skręt w lewo z ulicy dwu -  i jednokierunkowej


 24 czerwca uczniowie odebrali swoje pierwsze w życiu PRAWO JAZDY.

                                                                                  GRATULUJE

                                                                      Sebastian Jach

 


Piknik Rodzinny

15 czerwca 2014r. w Młynkach  odbyło się spotkanie integracyjne rodziców, dziadków i  uczniów kl.IIIb. Uczniowie powitali swoich najbliższych piosenkami. Następnie wszyscy udali się na wyprawę do lasu. Dzieci z rodzicami przygotowali zabawę terenową „Podchody”. Po powrocie z lasu odbyły się liczne konkurencje sportowe( mecze, wyścigi rzędów, przeciąganie liny). Przy pięknej, słonecznej pogodzie wszystkim dopisywał humor. Zabawa i odpoczynek w plenerze łączył w tym czasie wiele pokoleń.

                                                                                                                                                  Grażyna Czapiewska

 


PIKNIK RODZINNY”

SPOTKANIE INTEGRACYJNE UCZNIÓW KLASY II A  I ICH RODZIN

 

„Każdy z nas ma w roku swoje święto.                                                                                                                                     

W maju i czerwcu świętuje cała rodzina: mama, tata i dzieci.                                                                                   

Dzisiejsze spotkanie jest wyjątkowe  i uroczyste, dzisiejszy dzień należy do Was,                                                    

to Wy dzisiaj świętujecie.
Z tej okazji spotykamy się w tej przepięknej scenerii ,

to właśnie tutaj wasze dzieci chcą Wam podziękować za waszą miłość, trud  i oddanie.  

Popatrzcie i wysłuchajcie co przygotowały dla Was wasze pociechy.
Potem zapraszam wszystkich do wspólnej zabawy.”

Takimi słowami wychowawczyni klasy II a powitała w niedzielne popołudnie, 15 czerwca 2014 r. na „Strzelnicy” w Bietowie wszystkich rodziców i uczniów oraz członków ich rodzin. Dzieci natomiast zaprezentowały krótki program artystyczny dla swoich bliskich. Celem spotkania było wzmacnianie więzi emocjonalnych dzieci z rodziną; kultywowanie tradycji obchodów Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia  Dziecka; integracja rodziców ze środowiskiem szkolnym i jednocześnie stwarzanie okazji do wspólnego, aktywnego spędzania czasu. Pogoda dopisała, więc licznie przybyłe rodziny mogły spędzić czas bawiąc się razem do późnych godzin wieczornych. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców odbyły się ciekawe konkursy, gry sportowe, rodzinny konkurs plastyczny, „podchody” a na koniec wspólna biesiada przy ognisku. Wielką niespodzianką okazała się wizyta zaprzyjaźnionego paralotniarza, który na koniec swojej prezentacji poszybował w górę, aby zrzucić słodycze i upominki dla wszystkich dzieci. W trakcie pożegnań wszyscy zapowiadali swój udział w następnym spotkaniu integracyjnym.

Maria Łojewska

 

   

 

LEKCJA  WOLNOŚCI

 

W tym roku obchodzimy 25. rocznicę zwycięstwa obozu „Solidarności” w wyborach 4 czerwca 1989 roku. To było nasze zwycięstwo i początek ogromnej zmiany, nie tylko w naszym kraju, ale w całej Europie Środkowej i Wschodniej. Jesteśmy przekonani, że odnieśliśmy wtedy jeden z największych sukcesów w całej naszej historii. Dostaliśmy szansę, którą wykorzystujemy do dzisiaj. Wtedy zaczęliśmy tworzyć demokrację, odbudowywać zniszczony kraj, modernizować gospodarkę, zmieniać instytucje państwa i powoływać nowe. To, co najlepiej z tego czasu pamiętamy, to poczucie wspólnoty, bycia razem, radość i dumę z odniesionego zwycięstwa…

 

W związku z tym w naszej szkole odbył się apel upamiętniający to wydarzenie zakończony odśpiewaniem hymnu narodowego.
Z tej okazji dzień upłynął pod hasłem barw narodowych i puszczonej iskierki wolności.

Justyna Kacała

 

       

Uczniowie klasy II b świętują ze swymi Mamami

29 maja 2014 r. uczniowie klasy II b zaprosili swoje Mamy, aby podziękować im, za wsparcie oraz trud, który wszystkie z nich niewątpliwie wkładają w wychowanie swych pociech. Uczniowie ze względu na zaproszonych gości, czyli swoje ukochane mamy, byli bardzo przejęci. Od tygodni widać było ogromne zaangażowanie w przygotowaniu wierszy oraz piosenek, by w końcu zaprezentować je przed najważniejszymi osobami w ich życiu. Uroczystości związane z Dniem Matki odbyły się na Strzelnicy w Lubichowie. Mamusie obejrzały przygotowaną przez dzieci część artystyczną. Następnie wręczyły laurki, prezenty i złożyły najserdeczniejsze życzenia. Mamy częstowały się ciastami i piły kawę. Potem wszyscy udali się na ognisko, przy którym piekli kiełbaski oraz rozmawiali z Mamai. Wesoła atmosfera utrzymała się do końca dnia, który uwieńczyły zabawy i konkursy.

Jolanta MichnaDZIEŃ MATKI

 

26 maja mamy uczniów kl. II c wysłuchały podziękowań i wierszyków za trud włożony w ich wychowanie. Każdy uczeń miał możliwość zaprezentowania się przed swoją mamą. Na zakończenie uczniowie przedstawili scenkę „Jak mama tatę poznała”. Możliwe, że niejedna mama przypomniała sobie ten najwspanialszy okres w swoim życiu. Na zakończenie nie zabrakło oczywiście kawki i słodkości przygotowanych przez mamy.

Aleksandra Kuśnierz 

   

 


Uroczystość z okazji dnia Mamy i Taty.

 

Mama, Tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Dla każdego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w życiu. Dlatego uczniowie klasy Ib postanowili wyrazić swą miłość do rodziców organizując 23 V 2014r Dzień Matki i Ojca w naszej klasie.

Zaprosili rodziców na łono natury i przedstawili przygotowaną część słowno-muzyczno-taneczną.

Po tej części wręczyli przygotowane upominki. W ten sposób uczniowie wyrazili swą miłość do swoich rodziców. Po głównej części uroczystości nastąpił słodki poczęstunek. Nie zabrakło także miłych rozmów w towarzyskim gronie. Na chętnych czekało rozpalone ognisko i kijki do pieczenia kiełbasek.

Wspólna zabawa minęła jak jedna chwila. Radosne przeżycia pozostaną na długo w naszej pamięci.

Dorota Augustjańska

 

Dzień Matki i Ojca w kl. I a

 

Dnia 22 maja 2014 r. o godz. 16.30 na Strzelnicy w Bietowie odbyło się uroczyste spotkanie z okazji „Dnia Matki i Ojca”. Na spotkanie przybyli  rodzice i zaproszeni goście pani dyrektor Justyna Kacała i pan dyrektor Sebastian Jach.

Uczniowie klasy I a przygotowali część artystyczną, laurki dla swoich rodziców i wręczyli własnoręcznie wykonane upominki dla zaproszonych gości.

Następnie odbył się piknik. Chętni piekli kiełbaski przy ognisku. Były pyszne ciasta i napoje. Dzieci wesoło bawiły się, a z głośników płynęła wesoła muzyka. Wszyscy miło spędzili czas. Było to bardzo udane popołudniowe spotkanie.

Ewa Weltrowska

 


Owoce w szkole 2014r.

Drogie Dzieci warto to wiedzieć!

Zmieniamy nawyki żywieniowe na lepsze!

 

Racjonalne żywienie oparte jest na kilku prostych zasadach, które warto uwzględnić w planowaniu codziennych posiłków. PIRAMIDA ŻYWIENIA to graficzny obraz wszystkich produktów spożywczych, jakie w określonej ilości powinny zostać spożyte w ciągu każdego dnia. Realizacja tych prostych zaleceń daje gwarancję, że nasze codzienne żywienie jest zdrowe i racjonalne.

 • Regularnie jem od 4-5 zdrowych, zbilansowanych posiłków dziennie. Każdy powinien zjadać posiłki co 3-4 godziny.

 • Bardzo ważnym posiłkiem jest śniadanie, od którego zaczynam dzień.

 • Do każdego posiłku zjadam  owoc lub warzywo. To cenne źródło witamin, minerałów i przeciwutleniaczy.

 • Unikam słodyczy, napojów słodzonych, przekąsek słodkich i słonych, potraw typu  Fast food.

 • Nie przejadam się.

 • Myję ręce przed każdym posiłkiem.

 

Każdego dnia należy spożyć 4-5 posiłków uwzględniając różnorodne produkty z każdej grupy.

 Jolanta  Michna  


DZIEŃ  DIAGNOZ

20 maja br. uczniowie klas trzecich i piątych przystąpili do badania umiejętności matematycznych:

- klasy trzecie do corocznego Ogólnopolskiego Badania Umiejętności Trzecioklasistów – w tym roku badano umiejętności matematyczne,

- klasy piąte  do Diagnozy Umiejętności Matematycznych (DUMa)– po raz pierwszy w Polsce.

Obie diagnozy przygotował Instytut Badań Edukacyjnych.

Justyna Kacała

 

 


SPOTKANIE Z SĘDZIĄ SĄDU REJONOWEGO W STAROGARDZIE GDAŃSKIM

13 maja br. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z panem Piotrem Wangler - sędzią Sądu Rejonowego w Starogardzie Gdańskim. Tematyka spotkania dotyczyła profilaktyki działań przeciw demoralizacji.

Justyna Kacała

   


PLANETARIUM NIEBA PÓŁNOCNEGO

 

Nieziemskie chwile można było  przeżyć w naszej szkole w dniu 07.05.2014r  w sali GOK-u  podczas seansów  pod niebem przenośnego planetarium.

W mobilnym planetarium, wszyscy amatorzy astronomii od klas V –VI  mogli odbyć pełną emocji, międzyplanetarną podróż. Blisko 130 uczniów miało okazję w atrakcyjny sposób zapoznać się z prawami rządzącymi we Wszechświecie. Seans ,,Wszechświat wokół nas’’, który nam zaprezentowano był bardzo ciekawy i pouczający, bogaty w liczne efekty specjalne połączone z profesjonalnym komentarzem. Pokazy odbywały się w nadmuchanej kopule, w której system projektorów i rzutników dał nam możliwość obejrzenia gwiazd, ruchu planet, gwiazdozbiorów i innych zjawisk zachodzących w kosmosie. Pokazy w przystępny sposób wyjaśniały budowę Układu Słonecznego. Galaktyka, kosmos, gwiazdy i planety, gwiazdozbiory to ciekawostki, które można było poznać podczas  tej wizyty. Uczniów zachwyciła atmosfera przesuwającego się nieba, świecących na nim gwiazd jak również kolorów niektórych planet. Ponadto dowiedziały się, że w Układzie Słonecznym jest osiem planet, a Słońce nie jest największą gwiazdą w galaktyce. 

Planetarium Nieba Północnego to nauka, edukacja i zabawa. Wszyscy uczestnicy prezentacji byli zachwyceni tą rewelacyjną, edukacyjną ofertą.

            Iwona LassotaOBCHODY DNIA ZIEMI

 

30 kwietnia 2014 r. po raz kolejny zaprosiliśmy całą społeczność szkoły do udziału w apelu z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. W tym roku uczniowie klasy Ib oraz członkowie  koła przyrodniczego PSP w Lubichowie  przybliżyli zagadnienia związane z ochroną środowiska i zasobów przyrody, jak również  naszego zdrowia. Na początku uroczystości uczniowie klas Ib przedstawili bajkę  o tematyce prozdrowotnej pt: „Jaś i Małgosia”, na zakończenie mali aktorzy - przebrani w barwne stroje owocowo-warzywne - wykonali piosenkę "Witaminki".

Grupa starsza  z koła przyrodniczego zapre­zentowała  przedstawienie o tematyce ekologicznej pt. „Jaś i Małgosia w lesie”. Celem przedstawienia było kształtowanie świadomości ekologicznej poprzez uświadomienie konieczności dbania o lasy, ukazanie pozytywnych i negatywnych zachowań wo­bec przyrody. Głównymi postaciami przedstawienia była czarownica Baba Flora oraz Jaś i Małgosia we współczesnej wersji. Baba Flora za złe zachowanie zamknęła dzieci w swojej chatce. Jaś hałasował, śmiecił, palił ognisko w lesie i nic nie robił sobie z przestróg Małgosi, za co spotkała go sroga kara. Baba Flora tuczyła Jasia jego ulubionymi smakołykami (chipsami, hamburgerami, ciasteczkami i colą) przez co chłopca rozbolał brzuch. Jednak, jak w każdej bajce-wszystko dobrze się skończyło. Jaś zrozumiał, że źle postępował i obiecał, że już nigdy nie będzie niszczył przyrody

Podczas apelu wręczono nagrody w Szkolnym  Konkursie Ekologicznym dla klas IV-VI, który odbył się 29 kwietnia 2014r

 • w kategorii klas IV zwyciężyła klas IVc i uzyskała tytuł EKO-KLASY

 • w kategorii klas V-  Va i uzyskała tytuł EKO-KLASY

 • w kategorii klas VI- VIb i uzyskała tytuł EKO-KLASY

Podsumowana została również zbiórka baterii  za okres: wrzesień-kwiecień 2014 i wręczono nagrody następującym uczniom:

 

Patrycja Kaliszewska

VIa

310 baterii

 

I miejsce

Oliwia Lange

Vb

288 baterii

 

II miejsce

Seweryn Moritz

Vb

200 baterii

 

III miejsce

Dominika  i Agata Bartos

IVa

134 baterii

 

IV miejsce

Mateusz Raszeja

IVb

127 baterii

 

V miejsce

 

Przy akompaniamencie gitary – dziewczynki z klasy IVc i IVb wykonały  wspólną piosenkę ekologiczna, za co otrzymały gromkie brawa.

Uczniowie Publicznej Szkoły  Podstawowej  w Lubichowie pisali od 11 kwietnia do 28 kwietnia  listy dla Ziemi. W tym roku nasza szkoła  przyłączyła się do jednej z największych  inicjatyw ekologicznych  prowadzonych w Polsce „Listy dla Ziemi”.  Celem kampanii było zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa wynikające że spalania śmieci w gospodarstwach domowych - taki sposób palenia śmieci jest szkodliwy dla zdrowia i środowiska. W ramach tej inicjatywy w  nauczyciele klas II-III oraz nauczyciele przyrody  rozmawiali  z uczniami  na temat zagrożeń,  szczególnie  tych związanych z paleniem śmieci.  W kwietniu  na ekologicznym papierze  uczniowie pisali –Listy dla  Ziemi, w których nakłaniali dorosłych do proekologicznych działań. Akcentem kończącym apel była prezentacja najciekawszych listów napisanych dla Ziemi.         

Dzień Ziemi 2014 tradycyjnie uczciliśmy sprzątaniem najbliższej okolicy czyli wiosennemu sprzątaniu gminy  Lubichowo. Uprzątnęliśmy pozostałości bezmyślności osób korzystających z naszego boiska, jeziora czy lasku tj.  butelki po napojach, opakowania po chipsach itp. Udział w tego typu akcjach to nie tylko wielka przyjemność, ale również okazja do nabywania nawyków, które procentują w przyszłości. 

            Iwona Lassota

   
 

 DZIEŃ OTWARTY POLPHARMY

Uczniowie z koła sportowego  i koła przyrodniczego pod opieką pań - Grażyny Czapiewskiej, Iwony Lassoty i  Krystyny  Alfuth w sobotę  26 kwietnia 2014 od godz. 11.00  do 14.00 pojechali do Starogardu, gdzie odbywał się Dzień Otwarty Polpharmy.

 • Po raz kolejny w czasie Dnia Otwartego odbyła  się wspólna akcja,, Wymień odpady na zielony upominek”. Dzieci z naszej szkoły również przywieźli ze sobą plastikowe nakrętki, zużyte baterie, przeterminowane leki oraz makulaturę .W zamian za te odpady otrzymali sadzonki drzew lub krzewów, ekologiczne gadżety oraz kwiaty ogrodowe.

 • Wiele atrakcji czekało  na nas podczas ciekawych eksperymentów chemicznych i pokazów chemicznych w laboratoriach Polpharmy , dzięki temu mogliśmy odkryć w sobie żyłkę młodego chemika. Pokazy chemiczne skierowane  były nie tylko do dzieci, ale były atrakcyjne również dla dorosłych. Zobaczyliśmy jak tworzy się  pastę słonia, poszukiwaliśmy dżina  - zabawa z fluorescencją, tęcza w mleku, kolorowy zawrót głowy oraz  otrzymywaliśmy na zakończenie zajęć dla każdego uczestnika dyplom „Młodego  Chemika” 

 • Również na własne oczy zaobserwowaliśmy i poznaliśmy tajemnicę - jak się produkuje leki i bada w obiektach, do których na co dzień dostęp jest bardzo ograniczony. Obejrzeliśmy pokaz procesu tabletkowania dwuwarstwowego oraz prezentację różnych rodzajów stempli i różnych kształtów tabletek; pokaz procesu powlekania oraz prezentacja różnych rodzajów tabletek powlekanych.

 • Były również zabawy ekologiczne na stanowisku Nadleśnictwa Starogard i Nadleśnictwa Lubichowo.

 • Uczestniczyliśmy w pokazach  pierwszej pomocy przedmedycznej.
  Prowadzone były one pod okiem instruktora przez dzieci z grupy młodych ratowników z jednej ze szkół podstawowych w Starogardzie.

 • Uczestniczyliśmy w warsztatach ekologicznych, podczas których mogliśmy budować ekologiczne baterie ze składników dostępnych w kuchni i poznaliśmy zasady działania farmy wiatrowej. 

 

Była to bardzo interesująca, innowacyjna lekcja dla uczniów naszej szkoły, którzy wrócili pełni emocji i wrażeń.

            Iwona Lassota

   

MAJOWE ŚWIĘTA

 

W dniu 29 kwietnia 2014 roku z okazji przypadających „Majowych świąt” przed budynkiem naszej szkoły odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Młodzi recytatorzy przypomnieli uczniom o datach ważnych, wpisanych w historię naszej Ojczyzny:  przypadającym w dniu 1 Maja Święcie Ludzi Pracy, wstąpieniu przed 10 laty Polski do struktur Unii Europejskiej, o Dniu Flagi Państwowej, kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz o rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. Całość uroczystości uświetniła przedmowa oraz wiersze znanych autorów polskich a także piosenki w wykonaniu chóru. Na zakończenie uroczystego apelu odśpiewano Hymn Państwowy.

Jacek Szczech


 

APEL Z OKAZJI KANONIZACJI BŁ. JANA PAWŁA II, PT. „OTO JEST DZIEŃ”

 

W dniu 25 kwietnia 2014 r. uczciliśmy w naszej szkole kanonizację bł. Jana Pawła II.  Na parę chwil nasze boisko szkolne stało się małym Placem Św. Piotra, gdzie zasłuchani i niekiedy zapatrzeni w błękit nieba delektowaliśmy się słowami, jakie kierował Św. Jan Paweł II do ludzi młodych, do dzieci. Uczniowie przypomnieli nam fundamentalną myśl nauczania papieskiego, aby „nie lękać się być świętymi! Aby uczynić nowe tysiąclecie erą ludzi świętych!”.  Wspólny śpiew – ulubionych pieśni papieskich - całej społeczności szkolnej nadał apelowi charakteru modlitewnego i dziękczynnego za święty przykład życia naszego Rodaka.

Historyczność i ważność tego momentu w życiu naszej społeczności szkolnej podkreśliło zapalenie znicza i złożenie wieńca przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego pod pomnikiem Św. Jana Pawła II. Żyjemy nadzieją, iż nasze dziękczynienie za dany nam przykład świętości będzie rozkwitało w sercach uczniów, którzy „pamiętając” budują swoją „tożsamość”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w całość przedsięwzięcia, a szczególnie naszym recytatorom:

Paulinie Prekop, Jakubowi Cybula i Maciejowi Adamowskimu z klasy VIb, Dianie Rudowskiej, Dorocie Buniek z klasy Va, Przemkowi Ejsmondowi z kl. Vc, Julii Furgalskiej i Janowi Stemplewskiemu z kl. IVb, Agatce Bartos z klasy IVa.

 

Joanna Kleina

Małgorzata Zaborowska

 


Spektakle profilaktyczne w naszej szkole

 

Dnia 4 kwietnia 2014 roku w naszej szkole odbyły się spektakle kabaretowo-edukacyjne  przygotowane przez aktorów Grupy T z Torunia. Pierwszy z nich był adresowany do uczniów klas młodszych i nosił tytuł: „Supełki-Strachy z szafy”. Akcja spektaklu toczyła się w Supełkowie, wiosce zamieszkałej przez Supełki. Pewnego dnia Hortensja usłyszała tajemnicze dźwięki dobiegające z szafy. Mimo lęku wraz ze swoim przyjacielem Emilem zbierają się na odwagę i zaglądają do owej szafy. Ku ich zdziwieniu okazuje się, że była ona zamieszkana przez Stracha Gęsią Skórkę, który znalazł się w ich świecie za sprawą dzieci, które odczuwają strach. Była to niezwykle zabawna i pouczająca opowieść. Aktorzy udowodnili młodemu widzowi, że nie warto się bać, a to co wydaje się straszne może być tylko wynikiem naszej wyobraźni. Duża różnorodność postaci oraz połączenie gry żywych aktorów i lalek zagwarantowała niesamowite widowisko.

Drugi nosił tytuł „Strach ma wielkie oczy” i był adresowany do uczniów klas IV-VI. Cała fascynująca przygoda rozgrywała się w owadzim świecie. Piegowata razem z przyjacielem Żądełkiem byli prześladowani przez Karalucha Ochydka. Sytuacja z pozoru niewinna zaczyna wymykać się spod kontroli i wyrządzać coraz więcej szkód. To piękne i zabawne przedstawienie dało dzieciom dużą porcję walorów edukacyjnych i zarazem było dla nich niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami. Cała gama oryginalnych bohaterów, wartka akcja i rozbrajający kunszt kabaretowy zagwarantował uczniom niesamowite widowisko zarówno dla dziecięcego jak i dorosłego widza.

Jacek Szczech

  


NAKRĘTECZKI DLA NATALECZKI

Cieszymy się, że możemy pomagać innym:)„Bądź dobry Kolego, na wzór bł. Jana Pawła II”

 

Dzień 2 kwietnia 2005 był dla większości Polaków dniem konsternacji, zadumy i ogromnego bólu, spowodowanego przejściem papieża Jana Pawła II do domu Ojca.  Jedne z ostatnich słów błogosławionego brzmiały: „Szukałem Was, dziś wy przyszliście do mnie…”. Mimo tego, że minęło już 9 lat, to pamięć o Karolu Wojtyle jest ciągle żywa i dzieci naszej szkoły to wzorowo potwierdziły. „Przyszły” do papieża niosąc naręcza pełne prac plastycznych, przedstawiających sceny z życia naszego rodaka.

Jako katechetki naszej szkoły dziękujemy wszystkim uczniom za ogromne zaangażowanie i pomysłowość wykonania. Łącznie na wystawę wpłynęło ponad 100 prac i wybór dla Samorządu Uczniowskiego był naprawdę trudny z uwagi na ograniczone możliwości wystawiennicze.

Inicjatywa, tym bardziej cieszy, gdyż jest pomysłem uczniów naszej szkoły na upamiętnienie dwóch dat: rocznicy śmierci bł. Jana Pawła II i kwietniowej kanonizacji.

W dniu 16 kwietnia wystawę przeniesiemy do lubichowskiego kościoła, p.w. Św. Jakuba Apostoła, aby także cała społeczność parafialna nie tylko mogła podziwiać talent artystyczny naszych wychowanków, ale przeżywała Wielkanoc w duchu kanonizacji bł. Jana Pawła II.

Joanna Kleina

Małgorzata Zaborowska

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniu uczniów, którzy w trakcie katechez wielokrotnie powołują się na przykład świętości życia – Honorowego Obywatela Gminy Lubichowo – bł. Jana Pawła II, pragniemy zorganizować wystawę prac uczniów, pt. „Bierz przykład Kolego, z życia bł. Jana Pawła II”.

Zadaniem uczniów będzie przedstawienie scen z życia Karola Wojtyły, co z pewnością będzie związało się z koniecznością głębszego zaznajomienia się z życiem papieża.

Wystawa doskonale wpisze się w ogólnopolskie obchody rocznicy śmierci błogosławionego (2 kwietnia 2014) oraz będzie preludium do wydarzeń liturgicznych, związanych z kanonizacją Polaka (27 kwietnia 2014). Chcemy ponadto, aby kolejny raz społeczność lokalna ujrzała wytwór pracy naszych uczniów, gdyż wystawę pragniemy przenieść do kościoła parafialnego w Lubichowie.

Ufamy, iż propozycja nasza spotka się z dużym zainteresowaniem uczniów, gdyż  nagrodą za wykonaną pracę będzie nie tylko satysfakcja z wyeksponowanej publicznie pracy, ale także ocena celująca z religii (dla każdego uczestnika) oraz zamieszczenie nazwiska autora w „Tygodniku Św. Jakuba” i stronie internetowej naszej szkoły.

 

Założenia logistyczne

Kryteria wystawiennicze (temat, format i forma wykonania) zostaną podane uczniom w dniu 24.03.2014, podczas lekcji religii. Prace będzie można oddawać - w nieprzekraczalnym terminie – do 31 marca br.

W przypadku dużej ilości prac, komisja wystawiennicza, w której skład powołany zostanie samorząd szkolny, dokona wyboru materiału.

W dniu 1 kwietnia wybrane prace zostaną wyeksponowanie na tablicy w korytarzu głównym parteru naszej szkoły, natomiast w dniu 16 kwietnia – przeniesione do kościoła parafialnego.SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

 

01 kwietnia br. uczniowie klas szóstych z naszej szkoły przystąpili do „Sprawdzianu w szóstej klasie szkoły podstawowej”. Jego celem było sprawdzenie opanowania umiejętności niezbędnych na wyższym etapie kształcenia i przydatnych w życiu. Obecni byli wszyscy uczniowie, a sprawdzian przebiegał bez zakłóceń.

Justyna Kacała

   

 

POWITANIE WIOSNY

Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia a w nas wstępuje radość i nadzieja.

Pierwszy dzień wiosny przypada 21 marca.

Jak co roku uczniowie "małej szkoły" na znak zakończenia zimy zrobili kukłę ze słomy, uformowanej w ludzką postać. Powędrowaliśmy z naszą Marzanną nad jezioro i jak tradycja od dawien dawna nakazuje, wrzuciliśmy Ją do wody.

Mamy nadzieję, że tym akcentem pomożemy zimie odejść od nas na dobre.

Dorota Augustjańska

 

   

POMORSKA GALA

III edycji Konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej „MAM 6 LAT”

17 marca 2014r. w Parku Naukowo- Technologicznym w Gdyni odbyła się POMORSKA GALA III edycji konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Mam 6 lat”. Celem konkursu było promowanie i upowszechnienie najciekawszych inicjatyw podejmowanych w celu zapewnienia dzieciom sześcioletnim przyjaznej adaptacji w edukacji szkolnej oraz promowanie aktywnego stylu życia, bezpieczeństwa i zdrowia wśród najmłodszych.  Konkurs odbył się w trzech kategoriach tematycznych. Nasza szkoła wytypowała pięć prac plastycznych w kategorii UCZEŃ „Mam 6 lat i jestem aktywny”. Reprezentacja  naszej szkoły  (uczeń - Błażej Szyca, rodzic - p.Karolina Szyca, nauczyciel - p.Grażyna Czapiewska) otrzymała z rąk Pani Kurator Oświaty w Gdańsku Elżbiety Wasilenko LIST GRATULACYJNY dla Finalisty POMORSKIEJ GALI III edycji Konkursu MEN „Mam 6 lat”.

                                                                                              Grażyna CzapiewskaLEKCJA PRZYRODY W NADLEŚNICTWIE

 

Uczniowie „małej szkoły” odwiedzili 21 II 2014r. Nadleśnictwo Lubichowo. Dla większości z nich było to pierwsze, ale jakże wartościowe spotkanie. Pani Pracownik Nadleśnictwa Radosława Krysiak ciekawie wprowadziła nas w tematykę leśną. Tematem przewodnim byli mali mieszkańcy lasu i zmiany przyrody w lesie w ciągu roku i o potrzebie pomocy zwierzętom szczególnie w czasie zimy. Ciekawe opowieści poparte prezentacją multimedialną przybliżyły dzieciom zagadnienia przyrodnicze a liczne ciekawostki z lasu sprawiły, iż spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze.

Uczniowie z zapartym tchem słuchali opowieści o mieszkańcach lasu i o tym, jak dbać i chronić otaczającą nas przyrodę. Uczyli się jak należy poprawnie zachowywać się w lesie. Z dużym zaangażowaniem brali udział w rozpoznawaniu zwierząt i ptaków zamieszkujących nasze lasy. Chętnie dzielili się swoimi  doświadczeniami związanymi z lasem i jego mieszkańcami.

Na zakończenie wykonane zostały pamiątkowe fotografie i podziękowaliśmy za przekazane nam wiadomości.

Dorota Augustjańska

 


Zabawa karnawałowa

Dnia 19 lutego w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Uczestniczyli w niej wszyscy uczniowie klas I – III. Kolorowe baloniki zmieniły codzienny wystrój Sali GOK.

Bal rozpoczął się powitaniem dzieci przez przybyłych specjalnie na tę imprezę wodzirejów a następnie uczniowie każdej klasy w rytmie muzyki, tradycyjnym korowodem przeszli przez salę. Niektóre  dzieci zaprezentowały się w niezwykłych, bajkowych strojach. Nie zabrakło:  Czerwonego Kapturka, Śpiącej Królewny, Królewicza, Czarownicy, Pajęczycy, Rycerzy, Piratów itp.

Grupa wodzirejów prowadziła zabawy muzyczno – ruchowe, które przeplatane były konkursami. Wszyscy  uczniowie mogli skosztować pyszności, które przygotowały Mamusie - i tak na naszym stole pojawiły się oponki, kruche ciasteczka, serniczek, szarlotka i inne smakołyki.

Bal przebiegł w miłej i radosnej atmosferze. Uczniowie klas młodszych bawili się pod czujnym okiem swoich nauczycieli i rodziców.  

Wspólna zabawa zintegrowała wszystkich, stała się źródłem radości i zadowolenia. Dzieci w doskonałych nastrojach wróciły do swoich domów.

 Maria Szramka


Odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej w Wyrębach Wlk.

 

Każdego roku, zgodnie z tradycją – już po raz XVI uczniowie naszej szkoły udali się z wizytą noworoczną do pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Wyrębach Wielkich.

18 stycznia br. uczniowie wnieśli iskierkę radości w codzienne życie mieszkańców domu pomocy, przedstawiając dla nich jasełkę połączoną z wizytą św. Mikołaja. Z uśmiechem na twarzy pensjonariusze przyjmowali upominki od Mikołaja, a w dowód wdzięczności śpiewali swoje ulubione kolędy, piosenki.

                                                                                                   Grażyna Czapiewska

 

 


Dzień Babci i Dziadka

 

w KL. II a

Od wielu już lat w kalendarz uroczystości szkolnych na stałe wpisany jest Dzień Babci i Dziadka. Tak również było i w tym roku. Uroczystość ta była starannie przygotowywana przez uczniów klasy II a już od grudnia. Dnia 17 stycznia 2014 r. o godz. 11.30, w naszej klasie licznie zjawili się zaproszeni goście, by wziąć udział w obchodach tego święta. Dzień Babci i Dziadka to szczególna uroczystość, na której wnuczęta mogą wyrazić miłość, szacunek i przywiązanie do swoich dziadków.                   

                                                                         

„Dzień dziś szczególny, bardzo radosny,
choć jest zimowy, lecz to dzień wiosny.
Każdy też o tym, dobrze pamięta,

że dzień jest jeden, ale dwa święta…”.

Tymi słowami dzieci powitały ukochanych seniorów. Wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki, które pięknie recytowały wiersze i radośnie śpiewały piosenki, dziękując Babciom i Dziadkom tym samym za trud włożony w ich wychowanie. Wiele uśmiechu na twarzach gości wywołała zaprezentowana w humorystyczny sposób, inscenizacja  pt.: „Dziadek piecze babkę”. Przejęte rolą wnuki, zgodnie orzekły, że Dziadkowie są „najmilszymi” odbiorcami „sztuki” dziecięcej. W dalszej części uroczystości mili goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez mamy. Dzieci następnie obdarowały swoich ukochanych gości własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Były to piękne laurki z samodzielnie ułożonymi życzeniami oraz symboliczne kwiatki.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil  w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków, jak w tym dniu, a także często otrzymywali od nich dowody wdzięczności.

Maria Łojewska

 

   


w KL. I a i grupie przedszkolnej "biedronki"

                            

 

 

Uczniowie klasy I a i przedszkolaki z grupy „Biedronki” 15.01.2014r. w Sali GOK-u serdecznie powitali Babcie i Dziadków. Z okazji zbliżającego się ich święta przygotowali część artystyczną, tańce oraz przy pomocy rodziców poczęstunek. W części artystycznej przedszkolaki przedstawili „Jasełka", a uczniowie kl. I a wystąpili bardziej rozrywkowo śpiewając piosenki i recytując wiersze związane ze Świętem Babci i Dziadka. Zaproszeni goście gromkimi brawami nagrodzili występy dzieci. Po zaśpiewaniu 100-lat i złożeniu życzeń wnuczęta wręczyli „dziadkom” upominki – własnoręcznie zrobione aniołki. W dalszej części spotkania wnuczęta zaprosili babcie i dziadków do wspólnego tańca. Najwięcej radości sprawił wszystkim rock and roll. Na zakończenie spotkania uczniowie kl. I a i przedszkolaki razem ze swoimi babciami i dziadkami pozowali do wspólnego zdjęcia. Przyjęcie  podobało się,  wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni.

                                                                                  Ewa Weltrowska, Danuta Brylowska

       
       
       
     

 

w KL. III B i V A

15 stycznia 2014r. uczniowie kl.IIIb i Va zaprosili do sali GOK-u swoje babcie i swoich dziadków z okazji zbliżającego się ich święta. Dekoracjami i poczęstunkiem zajęli się rodzice, a dzieci przygotowały program artystyczny, na który składały się jasełka, inscenizacje wierszy J. Brzechwy i J. Tuwima, tańce, konkursy i zabawy. Punktem kulminacyjnym było pojawienie się okolicznościowego „płonącego” tortu, którego kawałek wręczało dziecko wraz z życzeniami i upominkiem swojej babci i swojemu dziadkowi. Wszyscy świetnie się bawili przy muzyce z lat młodości babci i dziadka, o którą zadbał pan F. Lewicki.

                                                                                      Grażyna Czapiewska, Janina Osowska


 

Jasełka w kościele

12 stycznia 2014r. podczas Mszy św, o godz.11.30 nasi młodzi aktorzy z kl.IIIb i Va przedstawili jasełka pt. „Bóg się rodzi”. Celem przedstawienia było przypomnienie wydarzeń sprzed 2000 lat. Kolędy śpiewał chórek szkolny, który przygotowała pani  Barbara Bondar. Uczniowie  biorący udział w jasełkach:

Julia Birna, Katarzyna Cichon, Paweł Eggert, Natalia Kolaska, Wiktoria Krajnik, Emilia Łojewska, Adam Mikulski, Miłosz Moritz,  Weronika Noga, Dominika Sulewska, Błażej Szyca, Małgorzata Toczek, Mateusz Wilkowski – kl.IIIb

Filip Gaweł, Natalia Kleina, Justyna Kożuch, Jakub Reimus, Diana Rudowska – kl.Va

Kacper Szyca – kl.IVb

Wiktoria Borzyszkowska, Anita Alfuth, Oliwia Lange, Iga Makowska, Dominika Kleina, Dominika Piotrowska, Julia Rebiszka, Karol Laskowski, Jan Stemplewski, Dominika Roskwitalska Natalia Łangowska, Piotr Pilacki - chórek.

                                                                                                    Grażyna Czapiewska


XXII FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

12 stycznia 2014 r. po raz XXII zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Swój udział w tej akcji zadeklarowała również nasza Szkoła.

Przez cały grudzień uczniowie zbierali artykuły użytku codziennego, maskotki itp.

W czasie Wielkiego Finału w sali Gminnego Ośrodka Kultury uczniowie wspomagani przez nauczycieli i rodziców z zebranych fantów przygotowali stoisko loterii fantowej z głównymi nagrodami. Cena losu wynosiła 5 zł. Stoisko to cieszyło się dużą popularnością. Kolejny dochód przeznaczony na WOŚP wpłynął z kawiarenki z domowymi wypiekami przygotowanymi przez Rodziców. Można było skosztować ciepłej herbaty i kawy oraz odżywczych soków owocowych. Ponadto uczniowie wraz z nauczycielami wzbogacili Gminny Finał o przedstawienie teatralne „Mikołajowe prezenty” oraz pokaz tańca nowoczesnego.

Swoją cegiełkę dołożyli również nasi sponsorzy: Pani Elżbieta Uznańska (sklep spożywczo-przemysłowy), Pani Zofia Stoltmann - Żuchowska (sklep spożywczy),  Pani Ewa Wrycza (przedsiębiorstwo handlowo – usługowe), Pani Dorota Kaczmarek (kwiaciarnia), Państwo Lukrecja i Jacek Lech, Pani Ewa Raszeja (firma handlowo-usługowa –Biedronka), KGW Lubichowo, Państwo Karolina i Robert Szyca (P.P.U.H."ALEX2") oraz Pan Piotr Kropidłowski (Cukiernia i Piekarnia).

Zebraliśmy tego popołudnia 2671,24 zł (kawiarenka + loteria). Obchody zakończyły się o godz. 1900 występem zespołu „Bluesowy Latawiec oraz „Światełkiem do nieba”.

Z głębi serca dziękujemy wszystkim zaangażowanym

Rodzicom, Sponsorom, Nauczycielom i Uczniom w przygotowanie

Gminnego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 

na rzecz zakupu specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej
i godnej opieki medycznej seniorów.

Szczególne wyrazy podziękowania składamy Pani Anecie Gibas.

   


"Owoce w szkole" 2014 r.

"Ryby dla dzieci"

 

Każdy rodzic wie, jak ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka jest zdrowe odżywianie. Wciąż słyszymy o nadwadze wśród dzieci, skutkach jedzenia dań typu fast food, niewystarczającej ilości warzyw i owoców w diecie dziecka oraz niedoborach wapnia i żelaza w organizmie. Jednak co do jednego można być pewnym – regularne spożywanie ryb przynosi wiele korzyści zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Zalety ryb w diecie dziecka

Wszystkie badania zajmujące się wpływem jedzenia ryb na kondycję organizmu wskazują na ich zbawienny wpływ na zdrowie. Są one  bogatym źródłem składników odżywczych potrzebnych do rozwoju młodych organizmów i pomagają w zapobieganiu wielu chorobom w przyszłości.
Ryby
  niezwykle bogate w białka składnik odżywczy odgrywający ważną  rolę w budowaniu silnych mięśni i kości  oraz w regeneracji  uszkodzeń  skóry będących częścią dorastania. Proteiny pomagają również w utrzymaniu zdrowej skóry, włosów, paznokci, mają zbawienny  wpływ  na  serce, płuca, mięśnie i prawidłowy rozwój dziecka. Warto zapamiętać, że dzieci powinny  jeść białka na obiad  i kolację, a ryba jest świetnym sposobem  na dostarczenie im tego cennego składnika.
Poza białkami w rybach znajdziemy również wiele ważnych witamin i minerałów. Wszystkie gatunki
ryb są bogatym źródłem selenu, jodu i cynku. Co ważne, selen jest niezwykle silnym antyoksydantem, który pomaga chronić organizm przed działaniem toksyn i odgrywa znaczną rolę  w  zapobieganiu nowotworom. Jod zapewnia szybki metabolizm, a cynk wspomaga działanie układu odpornościowego i zwalcza przeziębienia.
Ryby   bogate w oleje (łosoś,  pstrąg,  makrela, śledź i sardynka) zawierają duże pokłady witamin A i D. Pierwsza z  nich potrzebna jest do utrzymania dobrej kondycji skóry i oczu, a druga pomaga w przyswajaniu wapnia wspomagającego wzrost kości dziecka. W normalnych warunkach  organizm ludzki wytwarza  witaminę D przy współudziale promieni słonecznych, jednak jeżeli  dziecko nie przebywa  zbyt  długo  na zewnątrz lub  jego skóra jest chroniona kosmetykami  z  filtrem, możliwe że nie produkuje wystarczającej ilości  witaminy. Ryby bogate w oleje  jednym  z niewielu produktów zawierających witaminę D, dlatego warto zachęcić  dziecko  do  jedzenia  ich przynajmniej raz w  tygodniu. Wszystkie  gatunki ryb są bogate w witaminy z grupy B, dzięki którym organizm gromadzi duże pokłady energii. Poza tym, zawierają  one  witaminę  B12    składnik  wpływający  na produkcję nowych komórek krwi.
Jednym
 z najważniejszych składników odżywczych znajdujących się w rybach  kwasy omega-3. Kwasy tłuszczowe nie są produkowane przez ludzki organizm, dlatego jedynym ich źródłem jest spożywany pokarm. Kwasy omega-3 są szczególnie istotne dla dzieci, ponieważ odgrywają ważną rolę  we  wczesnym  rozwoju mózgu i układu nerwowego. Prawie 60% mózgu zbudowane jest z tłuszczu, a połowę tej wartości stanowią kwasy tłuszczowe omega-3. W czasie trwania ciąży składnik ten dostarczany jest płodowi przez matkę, a po porodzie głównym źródłem kwasów omega-3 jest pokarm matki lub mieszanki mleczne. Aby zapewnić zdrowy  rozwój mózgu, dziecko starsze musi spożywać produkty bogate w kwasy tłuszczowe. Przeprowadzono wiele badań dowodzących związku między  kwasami omega -3  a wspomaganiem pamięci i zapobieganiem takim schorzeniom jak dysleksja, ADHD i choroby serca.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia ryb?

Większość  osób  dorosłych  jest  świadoma  korzyści płynących z jedzenia ryb, jednak nie dotyczy to dzieci, które często odmawiają  spożywania tego typu posiłków. Jak przekonać dziecko do jedzenia ryb?
Warto
  zapamiętać, że większość dzieci grymasi przy jedzeniu w określonym  wieku – najczęściej w okolicy 2-3 lat – i nie znaczy to, że kiedyś nie polubią ryb. Jednym z powodów, dla którego dzieci odmawiają jedzenia ryb jest to, że  nie  są do  nich  przyzwyczajone. Możliwe, że rodzice, którzy sami nie przepadają za rybami, nigdy  nie serwowali  takich  dań dziecku i jest to dla niego zupełnie nowe doświadczenie. Maluchy potrzebują czasu, aby przywyknąć do nowych smaków i rodzajów pokarmu, dlatego może minąć trochę czasu i kilka podejść do zjedzenia obiadu, zanim dziecko spożyje rybę  bez grymaszenia. Warto zastosować również poniższe triki:

 • Zacznij od przyrządzania białych ryb, które mają delikatny smak. W miarę jak dziecko zacznie przyzwyczajać  się do  nowego  pokarmu, można powoli wprowadzić  ryby bogate w oleje.

 • Nie  zmuszaj dziecka  do  jedzenia – w  ten sposób jeszcze bardziej  zniechęcisz  je do ryb. Za to warto  zachęcić dziecko do skosztowania choćby  odrobiny, a jeżeli dziecko poczuje na to chęć – zje więcej.

 • Ty też jedz ryby. Większość dzieci naśladuje  zachowanie  rodziców  – jeżeli zobaczą, że rodzicom taki obiad smakuje, chętniej skosztują dania.

 • Serwuj ryby dziecku od  najmłodszych  lat. Można  je podawać  tuż  po odstawieniu malca od piersi. Pamiętaj jednak, aby usunąć z dania wszystkie ości.

 • Gotuj  razem z dzieckiem. Wiele maluchów z chęcią zje danie, w którego przygotowaniu pomogło.

 • Wprowadź  urozmaicone  menu. Podawaj  dorsza,  łososia,  pstrąga, konserwy rybne                  i filety, dania gotowane na parze, pieczone lub smażone na oleju.

Niezwykle ważne jest, aby podawać rybę co najmniej raz w tygodniu. Pamiętajmy też o częstym spożywaniu warzyw i owoców!

                                                                                                                           Jolanta  MichnaWarsztaty "moja świąteczna bombka"

Strojenie świątecznych choinek to jeden z najpiękniejszych rodzinnych zwyczajów bożonarodzeniowych, głęboko zakorzenionych w polskiej tradycji. Wiele radości niesie zdobienie choinki własnoręcznie wykonanymi ozdobami.
Podtrzymując te tradycję 20 grudnia 2013 r. w "małej szkółce" odbyły się warsztaty pod hasłem "Moja świąteczna bombka". W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy I b i ich rodzice. Warsztaty prowadziła p. Wioleta Cejer, mama jednej z uczennic. Pokazała uczestnikom jak ozdobić styropianową bombkę kolorowa krepą i kokardami. Przy nastrojowych dźwiękach kolęd uczniowie wraz z rodzicami, wyczarowywali przy pomocy kleju, kolorowej krepy, wstążek, szpilek i styropianowych kulek, piękne świąteczne ozdoby.
W czasie pracy, jako mały przerywnik, dzieci zaprezentowały rodzicom kilka świątecznych piosenek z podkładem muzycznym. Piękne, kolorowe bombki uczestnicy warsztatów zabrali do domu, aby zawiesić je na swoim świątecznym drzewku.

Dorota Augustjańska

 
 

 

Spotkanie wigilijne klasy II b

W dniu 20 grudnia 2013 r. uczniowie wraz z wychowawczynią zorganizowali klasową wigilię. Dzięki uprzejmości rodziców otrzymaliśmy piękne drzewko bożonarodzeniowe. Dzieci ustroiły podarowane drzewko świątecznymi ozdobami, które własnoręcznie wykonały. W oczekiwaniu na paczki, które przyniósł św. Mikołaj, dzieci złożyły sobie nawzajem świąteczne życzenia, zdrowia, radości i ciepłej rodzinnej atmosfery, sukcesów w szkole oraz spełnienia marzeń. Następnie zasiadły do wigilijnego stołu, częstując się smakołykami zrobionymi przez rodziców: pierogami z kapustą i grzybami, kruchymi ciasteczkami, muffinkami, a także owocami. Po poczęstunku ,,elf”, pomocnik św. Mikołaja rozdał prezenty grzecznym dzieciom. Dzieci bardzo cieszyły się z niespodzianek. By otrzymać od św. Mikołaja prezenty  zaprezentowały świąteczne wierszyki oraz zaśpiewały piosenki. Wspólne śpiewy z resztą towarzyszyły nam przez całe spotkanie wigilijne, gdyż dzieciom spodobało się śpiewanie bożonarodzeniowych kolęd, które nadały naszemu spotkaniu odrobinę magii zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

                                                                                                                       Jolanta  Michna

 


SPOTKANIE PRZEDŚWIĄTECZNE

20 grudnia w GOK-u odbyło się spotkanie przedświąteczne dla przedstawicieli uczniów i pracowników naszej szkoły przygotowane przez szkolny teatrzyk „ISKIERKI” i Samorząd Uczniowski. Wszystkich przybyłych na spotkanie powitała Paulina Prekop, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, a uczniowie kl. II a zaśpiewali piosenkę wprowadzając gości w świąteczny nastrój. Następnie uczestnicy kółka teatralnego przedstawili inscenizację pt. „Dary Świętego Mikołaja”.
Młodzi aktorzy wcielili się w role ozdób choinkowych, postaci z baśni H. Ch. Andersena i „Opowieści wigilijnej”. Z dużym zaangażowaniem starali się przekazać publiczności przesłanie, że prawdziwe świąteczne prezenty to: miłość, przyjaźń, uśmiech, pomocna dłoń, życzliwość… Doskonale zrozumieli to uczniowie kl. I – III, którzy z dużym skupieniem i uwagą wysłuchali całego przedstawienia.
Na zakończenie Paulina przekazała świąteczne życzenia a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego obdarowali wszystkich słodkim upominkiem.
Świąteczne życzenia przekazała również Dyrekcja Szkoły przypominając uczniom o zachowaniu bezpieczeństwa podczas dni wolnych od nauki.

Wesołych i ciepłych Świąt Bożego Narodzenia!

Mirosława Kwaśniewska

 
 
     
       

 


NIESIEMY RADOŚĆ INNYM

5 XII 2013 roku już po raz kolejny wychowawczyni klasy IIIb wraz ze swoimi uczniami w strojach mikołajkowych odwiedzili wszystkich naszych milusińskich w lubichowskim przedszkolu. Wizyta Św. Mikołaja i jego pomocników wywołała u maluchów wielu wrażeń i radości. Każdy z nich otrzymał upominek przygotowany przez starszych kolegów.

Grażyna Czapiewska


Przedstawienia o tematyce profilaktycznej w naszej szkole

W dniu 22 listopada 2013 roku dla uczniów klas I-III  w Sali Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie odbył się spektakl profilaktyczny przygotowany przez aktorów Teatru Profilaktycznego „Moralitet” z Krakowa pt: „Skrzaty ze starej szafy.” Inscenizacja była profesjonalną mieszanką edukacji i profilaktyki z ogromną dawką humoru. Poruszono w niej niezwykle ważne i aktualne problemy z szeroko rozumianym bezpieczeństwem oraz poruszaniem się pieszych po drogach i chodnikach. Przedstawienie trwało 45 minut, zaproszona publiczność z dużą dozą humoru uczestniczyli w przedstawieniu. Scena została ozdobiona ciekawymi i kolorowymi rekwizytami. Uczniom zapewniono fantastyczną i pełną humoru zabawę.

Drugim spektaklem, który miał miejsce w tym samym dniu było przedstawienie dla uczniów klas IV-VI pt: ”EU4JA (Euforia).” Aktorzy przedstawili codzienne życie szkoły, zwracając szczególną uwagę na zachowanie uczniów. Akcja przedstawienia rozgrywa się na terenie jednej ze szkół podstawowych. Bohaterami są uczniowie klas starszych. Próbują dokuczać słabszej koleżance, wyśmiewają się z niej. Drobne wyłudzenia pieniędzy  czy umieszczanie w sieci filmów nagrywanych przez uczniów oraz pierwszy kontakt ze środkami odurzającymi typu dopalacze to sytuacje, które mogą zdarzyć się w każdej szkole. Ofiara nie jest w stanie poradzić sobie z codziennymi atakami, więc jedynym wyjściem jest zgłoszenie się do gabinetu pedagoga szkolnego i przedstawienie swojego problemu. Przeciwstawienie się złu przynosi pozytywny efekt. Spektakl miał na celu pokazać dzieciom jak unikać agresywnych zachowań w szkole, w jaki sposób radzić sobie z problemami i gdzie szukać pomocy. Po programie aktorzy  zaproponowali uczniom prelekcję. Spektakl był dynamiczny, zawierał dużo ruchu scenicznego oraz stworzył sytuację dla wychowawców, nauczycieli, pedagoga szkolnego i pracowników szkoły do analizy zachowań dzieci i ich problemów.

Jacek Szczech

 


"Owoce  w szkole"

Śniadanie daje moc - Stawiam na śniadanie

07 listopada 2013 r.

 

Pierwszy dzwonek już dawno obwieścił rozpoczęcie roku szkolnego. Nadszedł czas nauki, dlatego już pora zacząć rozsądnie jeść! Naszej szkole zależy na promowaniu zdrowia, ponieważ statystyki w Polsce są niepokojące. Problem niedożywienia dotyka aż 130 tysięcy uczniów w naszym kraju, według badania "Zachowania i nawyki żywieniowe Polaków" przeprowadzonego w 2010 r. przez Centrum Badań Opinii Społecznej – co piąty Polak rezygnuje z codziennego jedzenia śniadania, dotyczy to zwłaszcza uczniów i studentów (40%). By temu zapobiegać w naszej Publicznej Szkole Podstawowej w klasach I – III, 07 listopada 2013 r. postanowiono zorganizować wspólne drugie śniadanie dla uczniów, ponieważ to podstawa w pracy i w szkole. Układ odpornościowy intensywnie pracuje, by chronić nasz organizm przed wirusami i bakteriami. A jesienią organizm robi to ze ZDWOJONĄ SIŁĄ! Najpierw wybraliśmy się na wycieczkę do piekarni "Swojak" w Lubichowie. Temat spotkania to "Skąd się bierze chleb?". Podczas wycieczki  uczniowie zapoznali się z pomieszczeniami produkcyjnymi piekarni, poznali składniki pieczywa i etapy jego powstawania. Następnie odbyły się zajęcia edukacyjne pod hasłem "Śniadanie daje moc - Stawiam na śniadanie". Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu uczniowie mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas zajęć edukacyjnych i mają siłę do zabawy. Najważniejsze cele  zajęć edukacyjnych to:

- zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka,

- przyczynianie się do obniżenia poziomu niedożywienia dzieci w Polsce - poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia,

- edukację najmłodszych poprzez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestię prawidłowego żywienia dzieci.

Należy podkreślić, że spożywanie wspólnego posiłku, śniadania w szkole przez wszystkich uczniów, może przyczynić się do zmniejszenia zachowań agresywnych. Uczucie głodu, które odczuwa część uczniów przychodzących do szkoły bez śniadania, jest często przyczyną rozdrażnienia, złego humoru i przemocy. 07 listopada uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami przygotowali pożywne drugie śniadanie. Wśród propozycji naszych uczniów znalazły się kanapki z żółtym serem, twarożkiem, wędliną, rzodkiewkami, sałatą, ogórkiem i szczypiorkiem. Były również lekkie sałatki z warzyw: brokuł, papryki, ogórka kiszonego. Do picia przygotowano zdrowe mleko prosto od krowy, soki jabłkowe i śliwkowe oraz jogurty. Pod koniec zajęć odbył się konkurs klasowy "Najzabawniejsza  i najzdrowsza kanapka". Po tych zajęciach uczniowie zapamiętali, że to co jemy każdego dnia, ma istotny wpływ na nasz wygląd i samopoczucie. Wydawać by się mogło, że każdy zdaje sobie sprawę z tej oczywistości, ale często zapominamy o tym, przygotowując posiłki.

                                                                                                               Jolanta  Michna

       
       
       
       
     

Polska naszą ojczyzną

08 listopada br.  odbyła się szkolna akademia z okazji Święta Niepodległości pod hasłem: „Polska naszą ojczyzną” w formie montażu słowno – muzycznego. Wykonawcami byli uczniowie kl. IV c i V a, koło polonistyczne oraz chór szkolny. Uroczystość miała na celu poznanie przez uczniów ważniejszych wydarzeń historycznych polskiego narodu, kształtowanie świadomości patriotycznej, kształcenie postawy szacunku dla symboli narodowych, rozwijanie zdolności artystycznych uczniów oraz budzenie przekonania o piękności i wyjątkowości polskiej ziemi. Uczniów  przygotowały panie : Janina Osowska i Barbara Bondar; dekoracją sceny zajęły się panie: Małgorzata Nadolska i Anna Konieczka. Pierwszy występ odbył się dla klas I-III, drugi dla klas IV – VI. Każdy z nich zakończył się wspólnym  zdjęciem. Uczniowie na pamiątkę otrzymali ołówki z napisem: Polska Naszą Ojczyzną.

Akademia została powtórzona 11 listopada dla mieszkańców Gminy Lubichowo.

                                    Janina Osowska   

   

 

ŚW. FRANCISZEK – PATRON PRZYRODY I EKOLOGÓW

 

Październik, miesiąc opadających liści, zimnych poranków, przygotowań   do zimy i usypiającej przyrody. To właśnie w tym czasie obchodzimy Międzynarodowe Święto Ekologów i wspomnienie liturgiczne ich patrona - Św. Franciszka.

Z tej okazji miłośnicy „Matki Ziemi” – uczniowie kl. Vb z  Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubichowie pod kierunkiem nauczycieli: pani Iwony Lassoty, pani Małgorzaty Zaborowskiej, pana Krzysztofa Stawickiego  przygotowali apel, w którym w zabawny, ale przede wszystkim pouczający sposób, ukazali piękno i bogactwo naszego największego daru, skarbu i dziedzictwa – Ziemi.

Mali aktorzy, odgrywając role zakonników franciszkańskich i zagubionych turystów, starali się przekazać zasłuchanym widzom, jak Św. Franciszek kochał i szanował przyrodę, traktując ziemię jak matkę, która nas żywi, ubiera i chroni.

Całość przedstawienia została wzbogacona przez prezentację multimedialną, Obrazy zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt, ziół leczniczych i pięknych krajobrazów z pewnością poruszyły niejednego małego widza.

Apel odbył się w dniu 29 października w zaaranżowanej na ogród przyklasztorny sali GOK-u, aby w ten sposób także nawiązać i wprowadzić uczniów w przeżywanie uroczystości Wszystkich Świętych, do których należy pierwszy znany nam ekolog - Św. Franciszek.

Dziękując wszystkim zaangażowanym uczniom, Pani Barbarze Bondar za akompaniament do pieśni „Kołysz nas Ziemio”, panu Franciszkowi  Lewickiemu i pani Elwirze Kamińskiej za pomoc w przygotowaniu sceny, pozostaję z wielką nadzieją, iż nasi uczniowie, zrozumieli, iż „pięknie żyć,  znaczy kochać świat,  pięknie żyć - tak jak żyje ptak i tańczyć tak jak wiatr, a ziemi życzyć naj, jak najdłuższych lat”.

Małgorzata Zaborowska

   

SPOTKANIE Z WETERYNARZEM

 

Dnia 28 października 2013 r. uczniowie klasy I b odwiedzili lecznicę dla zwierząt. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z pracą weterynarza, który wytłumaczył uczniom jak pielęgnować zwierzęta, kiedy dokonywać szczepień, jakie zwierzęta można mieć w domach. Uczniowie dowiedzieli się o wściekliźnie, która może być dużym zagrożeniem, zwłaszcza na terenach wiejskich. W trakcie spotkania dzieci zadawały pytania, ciekawe były wielu informacji o zwierzętach. Weterynarz uświadomił uczniom, że człowieka można poznać po tym, jaki jest jego stosunek do zwierząt. 

Dorota Augustjańska    Owoce w szkole

„Jesienne święto śliwki węgierki”

2013/14

 

Rok 2013/14 jest piątym rokiem, w którym realizujemy program Wspólnej Polityki Rolnej ,,Owoce w szkole’’. W ramach tego programu dnia 17 października 2013 r., nauczycielki kl. I - III zorganizowały wycieczki do sadu i ogrodu warzywnego, której tematyka była następująca: „Co się dzieje w sadzie jesienią, ogrodzie warzywnym?”. Podczas wycieczki uczniowie poznali niektóre gatunki drzew i krzewów owocowych oraz warzyw. Zapoznali się z pracami wykonywanymi jesienią w sadzie. Szczególną uwagę, zwrócili na drzewa śliwy i jej owoce, ponieważ dnia 18 października 2013 r. odbyło się „JESIENNE ŚWIĘTO ŚLIWKI WĘGIERKI”  w Publicznej Szkole Podstawowej w Lubichowie. Celem święta było promowanie spożywania warzyw i owoców jako darów natury, na przykładzie śliwki. Poznali również inne gatunki śliwek, utrwalili kolorowe grupy warzyw i owoców.

Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od recytacji wierszy, zabaw ze śliwką w roli głównej, rozmów o jesieni, częstych przeziębieniach i potrzebie zadbania o swoje zdrowie. Następnie dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt. „Śliwka węgierka’’. Potem jury wybierało zwycięzców klasowego konkursu pt. „ Najpiękniejsza jesienna śliwka”. Prace uczniów były zaprezentowane na szkolnych korytarzach, by więcej dzieci mogło podziwiać efekty ich pracy. Po obejrzeniu prezentacji, przygotowały stół, dekorując go jesiennymi kwiatami, szyszkami. Pamiętając o zasadach higieny, degustowały smaczne i zdrowe owoce. Dzięki zaangażowaniu rodziców, dzieci mogły posmakować pysznych ciast ze śliwkami, gofrów z konfiturami śliwkowymi, rogaliki oraz naleśniki z konfiturami śliwkowymi. Po zdrowych i słodkich wypiekach każdy mógł zaspokoić swoje pragnienie kompotem ze śliwek. Za aktywne uczestnictwo dzieci otrzymały obrazki do pokolorowania „Asia zbiera jabłka w sadzie”.

 

Pragniemy podziękować

wszystkim RODZICOM

 za pomoc i zaangażowanie

w realizację programu „Owoce w szkole”.

 

                                                                                                     Jolanta Michna      


   

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

 „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY Z ODBLASKIEM”

 

25 października 2013 r. uczniowie klas I – III naszej szkoły spotkali się z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji ze Starogardu Gdańskiego i zaprzyjaźnionym policjantem naszego posterunku st. asp. Leszkiem Blumą. Spotkanie pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły z odblaskiem” zorganizowała Dorota Augustjańska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.

Przybyłych gości, uczniów i wychowawców przywitała Dyrektor Szkoły, pani  Justyna Kacała. Następnie na scenę weszli aktorzy szkolnego teatrzyku „ISKIERKI”. Mali artyści pokazali publiczności jak należy zachowywać się poprawnie na drodze. Udzielili wielu dobrych rad, o których uczniowie klas I – III na pewnie nie zapomną. Po przedstawieniu uczniowie kl. I b zaśpiewali piosenkę pt. „Znaczki odblaskowe”, a przedstawiciel Komedy Powiatowej Policji ze Starogardu Gd. wygłosił pogadankę na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Policjant zwrócił uwagę na wyposażenie ubioru i plecaków w elementy odblaskowe, by być bezpiecznym i widocznym uczestnikiem ruchu drogowego. Przypomniał również o konieczności wyposażenia samochodu w foteliki, jeśli pasażerem jest dziecko.

Miłym akcentem spotkania było wręczenie przez policjantów uczniom klas pierwszych odblaskowych maskotek, a uczniom klas drugich i trzecich książeczek „Bezpiecznie przez cały rok”. Zaproszeni goście za udzielenie cennych rad i wskazówek otrzymali pamiątkowe sowy.

Dorota Augustjańska    


Święto drzewa

„Polskie lasy słyną z tego od stuleci
że przychylne są dla dzieci
i na pewno każdy powie …
że las to zdrowie”

Tymi słowami dnia 22 października 2013r. uczniowie klasy II c rozpoczęli przedstawienie przygotowane dla klas I-III z okazji święta drzewa. Uczniowie przybliżyli swoim kolegom ideę obchodów tego dnia na całym świecie. W trakcie przedstawienia, wszyscy uczniowie złożyli uroczystą obietnicę:

 „My wszystkie drzewa kochamy i zginąć im nie damy”.

Aleksandra Kuśnierz   

   

Akcja szkolna: „RÓŻANIEC DLA KAŻDEGO”
w ramach obchodów XIII DNIA PAPIESKIEGO

 

W dniu 13 października (niedziela) – w dzień XIII Dnia Papieskiego – miał miejsce finał naszej szkolnej akcji: „Różaniec dla każdego”.

Już od końca września w naszej szkole można było ujrzeć niejednego ucznia, który dumnie niósł swoje rękodzieło – różaniec, a wszystko po to, aby swoją pracą włączyć się w obchody ogólnopolskiego Dnia Papieskiego.

Różańce, które wykonali nasi uczniowie były przepiękne i bardzo różnorodne. Wśród wszystkich dzieł można było znaleźć: fasolowe, rodzynkowe, cukierkowe, kasztanowe, orzechowe, kawowe, a nawet śrubowe i kapselkowe. Łącznie na potrzeby całej akcji wykonaliśmy 193 sztuki i każdy z nich był inny, gdyż każdy wymagał mnóstwa pracy ucznia, a niejednokrotnie pomocy i zaangażowania rodziców.

Po radości i słowach wdzięczności skierowanych do młodzieży, rozdającej przed kościołem Św. Jakuba w niedzielę papieską nasze różańce, sądzę, iż cała inicjatywa miała bardzo pozytywne znaczenie. Uczniowie zrozumieli przede wszystkim, jak wiele radości jest w dawaniu. Pojęli, iż „tyle człowiek jest wart, ile może dać drugiemu”  i mimo tego, że nic nie posiadają to swoją pracą mogą budować żywy pomnik, wypełniając jednocześnie  testament bł. Jana Pawła II.

Dziękuję wszystkim zaangażowanym uczniom!!!

Małgorzata Zaborowska
   

     

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

"Z rąk do rąk podajemy  skromnej  mądrości  dar  zwyczajny"

Pod takim hasłem 14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Odbyła się uroczysta akademia, podczas której 51 uczniów klas I zostało pasowanych na ucznia naszej szkoły.

Uroczystego otwarcia akademii dokonali przedstawiciele klas szóstych, którzy powitali zebranych. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Wójt Gminy Lubichowo – p. Sławomir Bieliński oraz Przewodnicząca Rady Rodziców – p. Dorota Kaczmarek, dyrekcja szkoły, nauczyciele, pracownicy czynni, emeryci oraz licznie zgromadzeni rodzice uczniów klas pierwszych. 

Pan Wójt Gminy Lubichowo Sławomir Bieliński oraz  p. D. Kaczmarek i Dyrektor Szkoły – p. J. Kacała , podziękowali wszystkim za trud codziennej pracy edukacyjnej i wychowawczej oraz złożyli wszystkim pracownikom czynnym i emerytom szkoły życzenia.

W ten dzień zasłużeni pracownicy otrzymali nagrody za przykładne wykonywanie obowiązków oraz budowanie procesu wychowawczego dla rozwoju osobowości ucznia.

Nagrodę Wójta Gminy Lubichowo otrzymała Dyrektor Szkoły oraz p. Iwona Lassota.

Dyrektor Szkoły przyznała nagrody następującym pracownikom szkoły:

p. Dorocie Augustjańskiej, p. Bożenie Bławat, p. Grażynie Czapiewskiej, p. Sebastianowi Jachowi, p. Mirosławie Kwaśniewskiej, p. Hannie Pilackiej, p. Krzysztofowi Stawickiemu, p. Anecie Chyrek, p. Irenie Guzińskiej, p. Stanisławowi Kolasce, p. Krystynie Muszyńskiej,  a pozostali pracownicy szkoły oraz emeryci otrzymali niespodziankę.

Następnie przed zebranymi w sali GOK- u odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. Na zakończenie akademii nowo przyjęci uczniowie z uśmiechami na twarzy prezentowali swoje umiejętności.
Z dyplomem Ucznia Szkoły Podstawowej w ręku, z maskotką odblaskową,  rożkiem niespodzianki oraz symbolem Polaka „Polska moją Ojczyzną” uczniowie klas pierwszych wrócili wraz z rodzicami do swoich domów.

 Justyna Kacała    

 

JESIENNA  WYSTAWA  ZIELNIKÓW  ROŚLIN ŁĄKOWYCH 

Uczniowie klasy Va i Vb zaprezentowali swoje zielniki na wystawie szkolnej, która odbywała się w dniach  28 września do 10 października 2013r. Zielniki były wykonane przez uczniów z roślin zielnych, które zebrali na zajęciach terenowych oraz  podczas wakacji. Wystawa została przygotowana na dolnym korytarzu w PSP w Lubichowie. Grono pedagogiczne oraz uczniowie mieli możliwość zobaczenia wystawy i podziwiania prac wykonanych przez uczniów.

Bardzo istotne jest to, że uczniowie wykonując swoje zielniki uważnie przeglądali dostępne  w naszej bibliotece bogate zbiory atlasów i przewodników do rozpoznawania roślin.

Informacji poszukiwali również przeglądając  strony internetowe. 

Efekty pracy są pouczające i godne obejrzenia.

 

Prace prezentowane, to: 23 albumy, których autorami są:

Anita Alfuth

Julia Bobkowska

Wiktoria Borzyszkowska

Filip Ciemka

Błażej Czubek

Krystian Grdeń

Martyna Jakubowska

Wiktoria Klawikowska

Kluk Tomasz

Łukasz Kos

Oliwia Lange

Bartosz Ormanin

Buniek Dorota

Chórek Weronika

Agnieszka Furgalska

Dawid Gawrzyjał

Agata Grązka

Krystian Jakubowski

Justyna Kożuch

Wiktor Liss

Patrycja Nath

Jakub Reimus

Diana Rudowska

 

Organizator wystawy: Iwona  Lassota

  


SPORTOWY OKRĄGŁY STÓŁ - SOS

W związku z tym, iż przystąpiliśmy  do programu WF z klasą, w poniedziałek 30 września odbyła się w naszej szkole debata „Sportowego Okrągłego Stołu–SOS.  Wzięli w niej udział wszyscy zainteresowani polepszeniem  i udoskonaleniem zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole, a  więc dyrekcja PSP w Lubichowie p. Justyna Kacała i p. Sebastian Jach, nauczyciele, przewodnicząca Rady Rodziców p. Dorota Kaczmarek, kierownik GOK w Lubichowie p. Franciszek Lewicki, społeczność uczniowska oraz nauczyciele wychowania fizycznego - jako organizatorzy spotkania. Warto również podkreślić iż tego dnia, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego wszyscy uczestnicy debaty byli ubrani w barwy logo programu – czyli na niebiesko. Całą debatę prowadził koordynator p. Paweł Jagodziński, który na początku powitał zebranych, a następnie przedstawił w postaci prezentacji multimedialnej cele i założenia programu. W drugiej części padły pytania: co konkretnie chcemy poprawić, co możemy zrobić, aby było lepiej, jakiego wsparcia potrzebujemy, co można zrobić własnymi siłami, co potrzebne jest z zewnątrz? Po czym nastąpił ważny element spotkania czyli „mikrofon dla wszystkich”. Na sali zawrzało. Uczniowie poruszyli wiele obszarów związanych z wychowaniem fizycznym. Przedstawili swój punkt widzenia dotyczący zajęć lekcyjnych oraz pozalekcyjnych, zastanawiali się nad sprawiedliwym ocenianiem oraz indywidualnym podejściem do ucznia. Podali ogrom pomysłów zadań dodatkowych, w których chcieliby uczestniczyć. Przedstawicielka rodziców zaproponowała aby w związku z modą na ruch przy muzyce, odbył się w naszej szkole konkurs tańca nowoczesnego. Kierownik GOKu, również włączył się do debaty proponując aby przy okazji Turnieju Piłki Siatkowej dla dorosłych z okazji Święta Niepodległości, zorganizować w godzinach dopołudniowych Turniej Piłki Siatkowej dla uczniów. Przy okazji obiecał również pomoc materialną w postaci poczęstunku oraz nagród. Pani dyrektor Justyna Kacała wyraziła swoją pozytywną opinię dotyczącą spotkania. Na zakończenie, wspólnie, poprzez głosowanie podjęliśmy decyzję jakie zadania dodatkowe będziemy realizować w ramach programu WF z klasą. Oto one:

Rajd pieszy pn. „Wyprawa po tlen” - październik

Turniej Piłki Siatkowej - listopad

Turniej Tańca Nowoczesnego – grudzień

Debatę można uznać za bardzo udaną, bowiem wszyscy uczestnicy aktywnie brali w niej udział, a przy okazji my, nauczyciele wychowania fizycznego dowiedzieliśmy się bardzo wiele na temat lekcji z punktu widzenia dziecka…

Maria Werra 

     
       
       

SPRZĄTANIE ŚWIATA

„ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ”

Pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata – Polska 2013”, do której również dołączyła się nasza szkoła. Sprzątaliśmy tereny w Lubichowie, Bietowie oraz w kierunku Szteklina, Wilczych Błot i Zelgoszczy. Właśnie teraz w Polsce, w tej chwili koniecznie potrzebna jest edukacja ekologiczna, kiedy to wprowadzany jest nowy system gospodarki odpadami komunalnymi. Nie zadziała on prawidłowo jeśli jego uczestnicy, czyli my wszyscy, nie będziemy wiedzieli dlaczego ważne jest, aby fachowo postępować z odpadami i – co jeszcze ważniejsze - co zrobić, by było ich jak najmniej.  

Justyna Kacała

 


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014